W tych miastach żyje się najlepiej

Samo wysokie wynagrodzenie nie decyduje o życiowym standardzie. To zależy od siły nabywczej, ale także od osiągnięć.

Wewnątrz Europy wynagrodzenia i koszty utrzymania w każdym kraju są różne.

Najwięcej zarabiają Szwajcarzy (przeciętnie 72 000 Euro), mieszkańcy Danii (56 000 Euro), najmniej jednak zarabiają Estończycy (13 000 Euro), Portugalczycy

(15 500 Euro) i Grecy (18 500 Euro).

 

Szwajcarzy, Irlandczycy i Norwedzy, dzięki sile nabywczej zarabiają 42 000 Euro więcej niż przeciętne wynagrodzenie w Europie. Rozważyć można obok wynagrodzenia i kosztów utrzymania także różnorodną wysokość podatków (podatek dochodowy i podatek VAT), które wynikają ze standardów życia.  Z tego względu Szwajcarzy, mieszkańcy Danii, Niemcy mają wysoki standard życia. Chociaż przeciętne wynagrodzenie w Niemczech jest niższe w porównaniu do innych krajów, Niemcy zajmują 3. miejsce w Europie. Podstawą jest wysoka siła nabywcza wynikająca z niemieckiego przeciętnego wynagrodzenia.

 

Kraje o wysokim standardzie życia:

  1. Szwajcaria
  2. Dania
  3. Niemcy
  4. Szwecja
  5. Holandia
  6. Finlandia
  7. Norwegia
  8. Irlandia
  9. Austria
  10. Wielka Brytania

 

Londyńska firma doradcza Lewellyn Consulting i portal Kariera Consulting zbadali przeciętne wynagrodzenia i koszty życia w różnych krajach europejskich. Na podstawie danych wynika, że pracownicy w Szwajcarii mają najwyższy standard życia, następnie pracownicy z Danii, Niemiec i USA.

Z kolei Estończycy, Grecy, Portugalczycy i Włosi odznaczają się niskim standardem życia. Chociaż koszty utrzymania w tych miastach są relatywnie niedrogie, to i tak poziom wynagrodzenia jest niski.

Do jakości życia zalicza się warunki mieszkaniowe, bezpieczne środki komunikacji oraz wykształcenie.

Autor: 
Melanie Los/Tłum. Jowita Kasiczak
Źródło: 

welt.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.