Tajwan ukarał Qualcomm grzywną w wysokości 774 mln dolarów

Za naruszenie antymonopolowych praktyk władze tajwańskie nałożyły na firmę Qualcomm rekordową karę w wysokości prawie 800 milionów dolarów.

Tajwańskie władze nałożyły na firmę Qualcomm rekordową karę w wysokości prawie 800 milionów dolarów za naruszenie przepisów antymonopolowych. To jeden z najmocniejszych ciosów wymierzonych w amerykańskiego producenta czipów do urządzeń mobilnych.

Grzywna została nałożona z powodu naruszenia przez firmę zasad konkurencji rynkowej i manipulację cenami. Jak donosi France-Presse, jest to efekt rozpoczętego w 2015 roku śledztwa.

Komisja w swoim oświadczeniu napisała, że „Utrzymując i umacniając dominującą pozycję na rynku, firma Qualcomm swoją działalnością poważnie zagroziła [rynkowej] konkurencji.

 

Naruszenie zasad

Zdaniem Komisji, Qualcomm naruszył zasady uczciwego handlu już co najmniej siedem lat temu. Odmawiał wtedy licencji niezbędnych konkurencyjnym producentom i podpisywał nieuczciwe kontrakty z producentami smartfonów.

Qualcomm zarobił wtedy ponad 13,33 mld dolarów na regularnych opłatach, jakie franczyzobiorca uiszcza właścicielowi franczyzy (royalty fee) oraz 30 miliardów dolarów na sprzedaży chipów dla lokalnych firm, udowadnia Komisja. Największy na świecie producent chipów do urządzeń mobilnych planuje zaskarżyć decyzję Komisji do sądu.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.