Bośnia pilnie wzywa do ochrony swoich duchownych przed zagrożeniami ze strony ISIS

Członek Prezydium Bośni Bakir Izetbegovi wezwał różne bośniackie instytucje do ochrony muzułmańskich duchownych po tym, jak ISIS ponownie wydało mrożące krew w żyłach ostrzeżenie.

Członek Prezydium Bośni i Hercegowiny Bakir Izetbegovi zaapelował do różnych instytucji swojego kraju, by chroniły imamów [muzułmańskich duchownych] po groźbach tak zwanego Państwa Islamskiego, wzywających zwolenników organizacji do zabijania bośniackich muzułmańskich działaczy religijnych. „Należy do nich strzela lub podcinać im gardła”.

Jak poinformowały media, Izetbegović powiedział, że ostatnie groźby pochodziły od bośniackich "renegatów" walczących w Syrii, skierowanych przeciwko islamskiej społeczności w Bośni, ponieważ nie poddała się, jak to nazwał "błędnej interpretacji islamu".

"Przystępna, otwarta i prawdziwa interpretacja tradycyjnego islamu w tym regionie jest ogromną przeszkodą dla wszystkich radykalnych i szafujących religią muzułmanów", oświadczył Izetbegović na konferencji prasowej w Sarajewie.

Islamska organizacja terrorystyczna, która w ostatnim czasie poniosła poważne straty w Iraku i Syrii wezwała swoich zwolenników na Bałkanach do zabijania lokalnych liderów muzułmańskich, podrzynania im gardeł i strzelania do nich.

"Ucinajcie im głowy [odstępcom], a zwłaszcza ich muftim. Przysięgamy na Allaha, że nie ma dla Niego nic cenniejszego, niż zabijanie tych, którzy zeszli ze ścieżki wiary, tych, którzy chcą zniszczyć islam od wewnątrz", napisało ISIS w bałkańskim wydaniu swojego magazynu Rumiyah.

„Atakujcie ich, zabijajcie za pomocą broni z tłumikiem, to naprawdę chwalebny czyn ... zabijajcie ich na oczach ich dzieci i żon. Wylewajcie ich brudną krew, pozwólcie jej płynąć ulicami Bałkanów”.

Obok tekstu, ISIS opublikowało zdjęcia kościelnych dostojników muzułmańskich w Bośni Reisu-l-Hussein ef. Kavazovića, jego zastępcy Hussein ef. Smajića oraz prawników i teologów islamskiej społeczności Bośni i Hercegowiny.

ISIS nazwało duchownych "liderami nieislamskich społeczności" i powiedziało, że zabójstwa "sługusów" są nawet "ważniejsze" niż zabijanie niewiernych.

Groźby nadchodzą miesiąc po tym, jak ISIS „obiecało” rozpętać na Bałkanach kampanię terroru.

Bośniacka wersja dziennika ISIS z września ubiegłego roku uzasadniała ataki grup terrorystycznych na całym świecie.

Rumiyah, wydawany przez medialne ramię ISIS- Al-Hayat, wychodzi w kilku językach, w tym po arabsku, angielsku, turecku, niemiecku i francusku. Jego nazwa oznacza "Rzym" i ma wskazywać na upadek Cesarstwa Rzymskiego.

Goran Kovacevi, profesor na Wydziale kryminologii i badań w dziedzinie bezpieczeństwa na Uniwersytecie w Sarajewie, powiedział BIRN w listopadzie ubiegłego roku, że celem czasopisma jest odwoływanie się do biednych i bezrobotnych bośniackich muzułmanów.

Według oficjalnych danych, Bośnia jest jednym z najważniejszych regionalnych eksporterów dżihadystów na Bliski Wschód.

Społeczność islamska w Bośni próbuje walczyć z tym, co uważa za religijne nadużycie.

Muhamed Jusic, medialny doradca i znany teolog, powiedział BIRN, że społeczność islamska stara się promować w Bośni tradycyjne wartości islamskie tak w meczetach, jak i instytucjach edukacyjnych, bo będzie to najlepsza odpowiedź na radykalizm.

"Wszystkie badania wskazują na fakt, że tradycyjna forma islamu, która istnieje w tym regionie od setek lat, jest najlepszym prewencyjnym programem pokonania naduży

religijnych ; dlatego tradycyjna bośniacka społeczność islamska jest na pierwszej linii ataku dla ogarniętych przemocą ekstremistów", powiedział.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

BIRN

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.