Katalonia: Tusk wezwał Rajoya do działań zapobiegających przemocy

Komisja Europejska uważa katalońskie referendum za niezgodne z prawem i prosi Madryt, by rozpoczął dialog z Barceloną.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya do znalezienia sposobu na uniknięcie eskalacji wydarzeń w Katalonii, a także do użycia siły po niedzielnym referendum w sprawie niepodległości regionu.

Po rozmowie z Rajoyem, Tusk napisał na Twitterze:

"Dlatego, że podzielam jego argumenty na temat Konstytucji, apelowałem o znalezienie sposobu na uniknięcie dalszej eskalacji i użycie siły."

Zdanie Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj, że referendum w Katalonii jest nielegalne i zaapelowała do rządu Hiszpanii, by rozpoczął dialog. Jej zdaniem, przemoc nie może być narzędziem polityki.

"Zgodnie z Konstytucją Hiszpanii, wczorajsze głosowanie w Katalonii było nie zgodne z prawem", powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Chinas na kolejnej konferencji prasowej dla dziennikarzy.

Zaznaczył, że jest to wewnętrzna sprawa Hiszpanii, którą należy rozwiązać zgodnie z konstytucyjnym porządkiem.

Chinas dodał, że nadszedł czas dla jedności i dialogu w Hiszpanii, a nie dla przemocy.

 

Zdanie Wenezueli

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro potępił "brutalne represje" wobec demonstrantów broniących referendum w sprawie niepodległości Katalonii, a hiszpańskiego premiera Rajoya nazywał dyktatorem.

"Nie chcę się mieszać w wewnętrzne sprawy Katalonii, Hiszpanii czy innych krajów, ale to są międzynarodowe wydarzenia o wielkim znaczeniu. Represje, według wszelkiego prawdopodobieństwa, były brutalne, naprawdę okrutne, bo jeśli ludzie są spokojni i szanują pokój, zostawcie ich w spokoju", powiedział Maduro w wenezuelskiej telewizji państwowej.

"Kto jest dyktatorem? Nicolas Maduro czy Rajoy, który wybrał krew, bicie i szarpaninę przeciwko szlachetnemu narodowi ?", pytał Maduro, zanim porównał wydarzenia z Katalonii do tych z okresu dyktatury gen. Franco w latach 1939-1975, przekazał AFP.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.