Przewodniczący Komisji Europejskiej nie chce niepodległej Katalonii

Przewodniczący Komisji Europejskiej nie chce niepodległej Katalonii, ponieważ ośmieliłoby to inne regiony do podjęcia podobnych kroków w wyniku czego, kierowanie UE stałoby się bardzo trudne.

„Jeśli odpuścimy Katalonii, a to czy się odseparuje nie jest naszą sprawą, inni zrobią to samo. Nie chcę tego”, powiedział Juncker w przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie w Luksemburgu.

Przyznał, że bardzo niepokoją go separatystyczne tendencje w Europie i zachęcił premiera Mariano Rajoya, by zrobił wszystko, żeby opanowa

sytuację. Komentując katalońskie wezwania skierowane do UE w sprawie mediacji powiedział, że Komisja nie może pośredniczyć w sytuacji, gdy chce tego tylko jedna strona.

 

Rozwiązywanie wewnętrznej kwestii

Unia Europejska oświadczyła, że jeśli chodzi o rozwiązanie problemu, wierzy w możliwości Rajoya.

 Hiszpański premier odrzucił w minioną środę propozycje mediacji między centralną władzą w Madrycie a władzami regionalnymi w sprawie znalezienia rozwiązania najcięższego kryzysu w nowożytnej historii kraju. Według niego, nie ma miejsca na mediacje między prawem a nieprzestrzeganiem prawa.

„Mediacje nie są możliwe między demokratycznym prawem a nieposłuszeństwem i bezprawiem”, powiedział szef rządu zwracając się do hiszpańskiego parlamentu po odczytaniu przez katalońskich rzeczników separacji deklaracji niepodległości.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.