Rachunek za brexit wyniesie prawie 45 mld euro

Politycy przy okazji informacji o porozumieniu nie przedstawili żadnych liczb, ale w Londynie mówi się o miliardach euro.

Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii powiedział, że rachunek za brexit, jaki Londyn będzie musiał zapłacić Brukseli, wyniesie prawdopodobnie 40 - 45 mld euro.

Wcześniej przedstawiciele obu stron podali tylko do wiadomości, że osiągnęli kluczowe porozumienie dotyczące trzech najważniejszych kwestii związanych z wyjściem z UE. Nikt nie mówił o kwestiach finansowych.

Prawdopodobny rachunek jest i tak nieco mniejszy, niż ten, którego domagał się w ubiegłym miesiącu Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który wycenił wyjście Brytyjczyków z Unii na niemal 60 mld euro.

Ostatecznie, kwota jaką będą musieli uiścić Brytyjczycy będzie dwukrotnie wyższa od pierwotnie zaproponowanej, w wysokości 20 mld euro.

"Nie możemy dokładnie potwierdzić tej kwoty, bo ciągle ulega zmianie", powiedział w piątek główny negocjator UE Michel Barnier, tłumacząc tym samym, dlaczego nie zostało wydane żadne oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

 

Początek nowego etapu rozmów

Po intensywnych rozmowach, które zakończyły się spotkaniem Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera i brytyjskiej premier Theresy May w piątek rano, UE ocenia, że osiągnięto już duży postęp w negocjacjach na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, i że rozpoczął się nowy etap w negocjacjach w sprawie przyszłych wzajemnych relacji.

Porozumienie przewiduje, że Wielka Brytania nadal uwzględniana będzie w budżetach UE na lata 2019 i 2020 tak, "jakby ciągle była w Unii".

Po tym okresie, Londyn będzie musiał uregulować zobowiązania finansowe związane z poprzednimi budżetami, których jeszcze nie spłacił.

Ta "reszta płatności” będąca główną częścią rachunku za brexit, ma zostać uregulowana do 31 grudnia 2020 roku, stopniowo, ale bez zwłoki tak, jakby Wielka Brytania ciągle była członkiem UE.

 Zgodnie z porozumieniem, wszystkie płatności będą dokonywane w euro.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.