W Katalonii ogłoszono strajk generalny

Na wtorek zaplanowano w Katalonii strajk generalny, do którego dołączą piłkarze katalońskich klubów sportowych.

Na środę posłowie Parlamentu Europejskiego zaplanowali omówienie sytuacji w Katalonii. Przedmiotem ich dyskusji będzie zakłócanie przez siły policyjne referendum w sprawie niepodległości tej hiszpańskiej prowincji.

W tym samym czasie, katalońskie kluby sportowe ogłosiły przyłączenie się do strajku generalnego, który został zaplanowany na wtorek.

Jak potwierdził Antonio Tajani, tematem dyskusji trzech głównych frakcji politycznych Parlamentu Europejskiego – konserwatystów, socjalistów i liberałów –będzie "Konstytucja, państwo prawa i podstawowe prawa Hiszpanii w świetle ostatnich wydarzeń w Katalonii".

Nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie tematu dyskusji, jaką zaproponowali Zieloni, która będzie krytyczna w stosunku do rządu w Madrycie i sama w sobie będzie debatą o "policyjnej przemocy w stosunku do niewinnych katalońskich cywilów".

Decyzja Parlamentu Europejskiego co do zmiany dziennego porządku obrad i włączenia do niego dyskusji na temat Katalonii została podjęta po tym, jak Komisja Europejska ostrożnie odstąpiła od swojego powściągliwego stanowiska w sprawie katalońskiego kryzysu.

 

Jeden z najcięższych kryzysów

AFP zauważa, że dyskusja w Parlamencie Europejskim pozwoli na to, by, jeśli chodzi o kryzys w Katalonii, instytucja ta była bardziej słyszalna w świecie, niż inne instytucje Unii Europejskiej, ale zauważa też, że po dyskusji posłowie nie będą głosować nad żadną ustawą.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że "chociaż referendum odbyło się nielegalnie, niezgodnie z Konstytucją Hiszpanii, przemoc nigdy nie może być narzędziem polityki".

"Wzywam wszystkie zainteresowane podmioty, aby szybko przeszły od konfrontacji do dialogu", powiedział Schinas.

Regionalny parlament Katalonii może w najbliższych dniach ogłosić niepodległość tej bogatej prowincji. Będzie to efekt referendum, w którym 90 % tych, którzy poszli do lokali wyborczych poparło niepodległość, przypomina agencja Beta.

Referendum, które Madryt próbował powstrzymać, rzucił Hiszpanię w odmęty jednego z najcięższych kryzysów od czasu powrotu demokracji. Według oficjalnych danych, w niedzielnych starciach zostało rannych ponad 890 cywilów i około 430 policjantów.

 

Piłkarze też strajkują

Kluby hiszpańskiej ligi piłkarskiej z Katalonii – Barcelona, Español i Girona – postanowiły dołączyć do wtorkowego strajku generalnego. Strajk, organizowany przez ponad 40 związków i stowarzyszeń, jest reakcją na próby rządu hiszpańskiego zablokowania referendum w Katalonii.

Jak donosi Reuters, podczas gdy wielu graczy z pierwszych drużyn Katalonii wyjechało w przededniu zbliżających się międzynarodowych meczy, pozostali zawodnicy i członkowie klubów nie będą uczestniczyć w treningach.

"Ponieważ Barcelona przystępuje do wspólnego strajku, klub będzie zamknięty”, czytamy na klubowym koncie drużyny na Twitterze.

Español i Girona także ogłosiły przyłączenie się do strajku. Na znak protestu przeciw przemocy w Katalonii, w niedzielę podczas referendum Barcelona zagrała mecz z Las Palmas bez udziału publiczności.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.