W Niemczech drastycznie wzrosła liczba składanych przez Gruzinów nieuzasadnionych wniosków o azyl

Od roku Gruzini mogą podróżować do Unii Europejskiej bez wizy. Jednak od tamtej pory bardzo wzrosła liczba składanych nieuzasadnionych wniosków o udzielenie azylu – również w Niemczech. Krytycy ostrzegają przed dalszą zwyżką ilości składanych wniosków.

Niemcy oraz pozostałe państwa UE od czasu zniesienia obowiązku wizowego dla Gruzinów zmuszone są do konfrontacji z drastycznie wzrastającą liczbą napływających wniosków o udzielenie azylu, które są nieuzasadnione. Według aktualnych statystyk sami niemieccy urzędnicy zarejestrowali ostatnio prawie trzy razy więcej wniosków składanych przez Gruzinów niż przed liberalizacją przepisów dotyczących procedur wizowych pod koniec marca 2017r.

 

Tak więc w pierwszym kwartale ubiegłego roku łącznie napłynęło 601 wniosków, a   w   tym samym okresie bieżącego roku 1771. Jak podaje Europejski Urząd Statystyczny, podobny bądź jeszcze większy wzrost według statystyk Urzędu zanotowały takie kraje jak Francja, Szwecja oraz Włochy.

 

Jest to przed wszystkim drażliwa kwestia, gdyż krytycy właśnie takiej zwyżki ilości składanych wniosków się obawiali. Ostrzegają także nieustannie przed tym, że  zniesienie obowiązku wizowego wykorzystane zostać może przez gruzińskich kryminalistów.

 

W krajach należących do Unii Europejskiej dojdzie jednak prawdopodobnie do   dyskusji na temat, czy po raz pierwszy powinien zostać uruchomiony nowy mechanizm znoszenia obowiązku wizowego. Może on spowodować znaczący wzrost składania nieuzasadnionych wniosków o azyl i to np. w czasie, gdy migranci niepokoją się o swoje bezpieczeństwo.

 

W każdym bądź razie wydaje się być miejscem azylu, jęsli weZ 6340 postępowań dotyczących udzielenia azylu Gruzinom, w   sprawie których w 2017 r. w Niemczech zapadł wyrok, zaledwie około 130 zakończyło się decyzją chroniącą wnioskodawcę na stałe lub przynajmniej tymczasowo przed deportacją. Liczba chronionych w ten sposób osób wynosi więc raptem dwa procent.

 

Odpowiedzialna za wprowadzenie mechanizmu znoszenia obowiązku wizowego Komisja Europejska, wziąwszy pod uwagę własne dane, sama świadoma jest problemu. Chce jednak na razie powstrzymać nadużycia wynikające ze zniesienia obowiązku wizowego poprzez ścisłą współpracę z gruzińskim rządem. „Mamy nadzieje, że wkrótce widoczne będą konkretne rezultaty”, powiedziała rozmówczyni.

 

Według najnowszych danych Urzędu do spraw migracji prawdopodobnie odnosi to aktualnie skutek w Niemczech. Po szczytowej liczbie 695 wniosków o udzielenie azylu złożonych przez Gruzinów w styczniu, w marcu napłynęło jeszcze tylko 490. Wciąż jeszcze jest to jednak dwa razy więcej niż w marcu 2017 r.

 

Wysoka stopa bezrobocia w Gruzji

Według informacji Unii Europejskiej Gruzja zagwarantowała jak dotąd przeprowadzenie publicznej kampanii, która ma na celu wyraźnie uświadomienie swoim obywatelom braku sensu składania wniosku o udzielenie azylu w krajach Unii Europejskiej. W ramach poparcia tej inicjatywy niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce już wkrótce chce sklasyfikować Gruzję jako bezpieczny kraj pochodzenia. W związku z tym znacznie uproszczona zostałaby procedura wydalania imigrantów. Według opinii ekspertów wpływ na to, że wielu Gruzinów przybywa do Europy pomimo mikroskopijnie małych szans na uzyskanie azylu, ma  przede wszystkim wysoka stopa bezrobocia oraz szczerząca się bieda w kraju. W  Niemczech w czasie trwania postępowania w sprawie udzielenia azylu otrzymują np. zakwaterowanie jak również żywność czy odzież. Jeśli nie przebywają w  obiektach zbiorowego zakwaterowania, mogą być im również wypłacane świadczenia podstawowe. Do tego dochodzi miesięczne kieszonkowe w wysokości 135 euro na wydatki osobiste.

 

W końcu w Gruzji sam miesięczny produkt krajowy brutto oscylował niedawno w  granicach 280 na osobę. Dla porównania: w Niemczech wyniósł on w 2017 r. niecałe 3300 euro.

Autor: 
Tłum.Marta Jabłońska
Źródło: 

welt.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.