Masowy grób w Iraku: Znaleziono ciała co najmniej 400 ofiar

Według informacji agencji Al Jazeera, w grobie w miejscowości Hawija znaleziono ciała co najmniej 400 ofiar.

Na południu odkryto masowy grób ze szczątkami ponad 100 osób.

Ciała znaleziono w pobliżu byłej bazy wojskowej w miejscowości Hawija. Władze irackie przypuszczają, że chodzi o członków irackich sił bezpieczeństwa i pracowników cywilnych zamordowanych przez bojowników ISIS.

Odkrycie będzie mieć wyjątkowe znaczenie nie tylko dla rodzin ofiar, ale i dla śledczych.

 

Identyfikacja ciał

Wiele rodzin pyta, co stało się z ich najbliższymi. Identyfikacja ciał odnalezionych w masowym grobie dostarczy odpowiedzi, na które czekają. Z drugiej strony, śledczy będą mogli ocenić ilu dokładnie ludzi zginęło pod rządami ISIS. Masowy grób odkryto na terenie dawnej bazy ISIS w mieście Hawija, w której według lokalnych mieszkańców dokonywano masowych egzekucji. To nie pierwszy masowy grób znaleziony w Iraku i z pewnością nie ostatni. Przedstawiciele irackich władz docierają na przedmieścia będące kiedyś pod kontrolą ISIS, gdzie kopią i szukają informacji o potencjalnych masowych grobach.

„Widziałem już parę takich grobów w górach Sinjar na południu Iraku. To przerażające miejsca. Wszystko trzeba spisać, bo kości wyłaniają się z ziemi. Prokuratorzy i śledczy badają wszystko, co znajdą, żeby móc ocenić ilu ludzi zostało zabitych.”, powiedział agencji Al Jazeera reporter Imran Khan.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Al Jazzeera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.