„Turcja- kraj czterech mórz”

Na pewno nie raz zastanawialiście się jaki kraj oprócz Tunezji i Egiptu oferuje niskie ceny i ciekawe atrakcje. Otóż takim krajem jest właśnie Turcja, nazywana „krajem czterech mórz”, ponieważ od zachodu otacza je Morze Egejskie i morze Marmara, od południa Morze Śródziemne, a od północy Morze Czarne. Turcja położona jest w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, częściowo także w Europie. Część europejska stanowi jednak zaledwie 3 % powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele.
Przez ostatnie lata ceny wczasów w Turcji gwałtownie spadły, więc stają się coraz bardziej znane i kupowane w polskich biurach podróży. Ceny porównywalne są z ofertami Tunezji i Egiptu- pobyt w hotelu trzygwiazdkowym waha się między 1300 a 1600 zł, wyższy standard hotelu oznacza oczywiście wyższą cenę.

Dlaczego warto pojechać do Turcji? Jest to przede wszystkim orientalna kultura z bogactwem zabytków, egzotycznej roślinności , ciepłego, błękitnego morza oraz złocistego piasku gorących plaż. Turcja to wspaniały pomysł na spędzenie wakacji oferujący aktywny wypoczynek oraz bogactwo reliktów kultury islamu. Wybrzeże Morza Egejskiego oferuje beztroski wypoczynek na plaży - Wybrzeże Likijskie oraz najchętniej odwiedzaną Riwierę Turecką z takimi kurortami turystycznymi jak Alanya. Będąc w Turcji nie można zapomnieć o wizycie w łaźni tureckiej, która na pewno odpręży i oczyści organizm. Zabytkowe łaźnie wypełnione parą pozwalają na relaks oraz oferują zabiegi oczyszczające i kąpiele bąbelkowe. Zwiedzając Turcją nie można zapomnieć o przepięknych i niezwykłych krajobrazach Kapadocji czy wapiennych tarasach w Pamukkale. Warte odwiedzenia są tureckie miasta, takie jak Efez , Stambuł, Hierapoliz i Afrodyzja, które są kolebkami wielkich cywilizacji.

Dlaczego warto zobaczyć Istambuł? Jest to miasto pełne zabytków- dawna rezydencja wielkich sułtanów zachwycająca przepychem i orientalną architekturą. Znajdują się tutaj światowej klasy zabytki - Hagia Sophia, Błękitny Meczet i Pałac Topkapi, natomiast sercem Istambułu jest bazar (Grand Bazaar), na którym znajdziemy przejawy tureckiej sztuki w postaci ozdób, świecidełek, barwnych dywanów, chust oraz oryginalnych pamiątkach.
Warto także zatrzymać się w Ankarze- jednym z najbardziej suchych miejsc w Turcji.

W Ankarze znajdują się ruiny rzymskich łaźni, kolumna Juliana z III wieku, świątynia Augusta, bizantyjska cytadela. Ankara słynie również z nowoczesnej dzielnicy w której znajdują się okazałe budynki rządowe oraz Mauzoleum Ataturka i Muzeum Starożytnych Cywilizacji.

Zwiedzając Turcję nie można pominąć także Antalyi, w największym mieście położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Antalya to miasto wąskich uliczek, drewnianych domów, starych meczetów i sklepików. To raj dla urlopowiczów, ponieważ znajdują się tu nowoczesne hotele, bary i restauracje, piękne zielone parki i pachnące ogrody. W mieście warto zwiedzić: starą dzielnicę Kaleiçi, park Karaalioglu, Atatürk Cad, Güllük Cad, Cumhuriyet Cad oraz komercyjny deptak Kazim Özalp Cad. Antalya jest najpopularniejszym miejscem wypoczynkowym dla turystów z różnych stron świata, posiada międzynarodowe lotnisko, oddalone od centrum miasta o 12 km.

Izmir położony jest malowniczo nad półkolistą zatoką, a od wschodu i południa otaczają go góry. Charakteryzuje go nowoczesna architektura, gdyż większość śladów historii zmiotły wojny, pożary i trzęsienia ziemi. Miasto ma do zaoferowania turystom wspaniały bazar, ocienione palmami kafejki przy nabrzeżu. Turyści na pewno docenią wspaniałe widoki, jakie roztaczają się z warowni liczącej ponad 2 tys. lat. Miasto powstało na ruinach osmańskiego Izmiru. Wcześniej Izmir nosił nazwę Smyrna. Było to najbardziej kosmopolityczne tureckie miasto, zamieszkane przez chrześcijan i Żydów. Spotykali się tu zagraniczni dyplomaci, marynarze i handlarze. Warto zobaczyć nabrzeżny bulwar Atatürk Caddesi oraz Cumhuriyet Bulvari, zwany jako Ikinci Kordon.

Alanya jest ostatnim wielkim miastem na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na którym kończy się łańcuch wspaniałych plaż. Dalej na wschodzie jest dużo małych miejscowości z kameralnymi plażami, które są mniej popularne i przez to bardziej sympatyczne. Alanya to wspaniałe, malownicze miejsce, z nowoczesnymi hotelami, przytulnymi pensjonatami i campingami. Malownicza piaszczysta plaża została nazwana na cześć egipskiej królowej Plażą Kleopatry. Miasto oferuje bogate życie nocne, znajduje się tu także wiele barów, restauracji i dyskotek. Atrakcją są również skoki ze skał do morza z wysokość 10 m. Alanya jest to nowoczesne miasto, z charakterem zachodnioeuropejskim, nastawionym na masową turystykę i słynącym z hałaśliwego życia nocnego. Uroku miastu dodaje górująca nad kurortem wspaniała Twierdza Bizantyjska usytuowana na szczycie wzgórza.
Ta niezwykła monumentalna budowla jest jedną z najznakomitszych twierdz Anatolii, dla której warto się tu zatrzymać. Poza tym można zwiedzić jaskinie usytuowane w zboczach wzgórza twierdzy.

Oprócz wyżej opisanych miast, Turcja prezentuje wiele innych, które warto zobaczyć. Są to: Belek, Side, Bodrum, Fethiye, Kas, Kemer oraz Marmaris. Oczywiście podczas tygodniowej wycieczki turysta nie jest w stanie zwiedzić wszystkiego, warto więc sprawdzić w przewodniku region, w którym będziemy zakwaterowani i zwiedzić najbliżej położone zabytki. Nie brakuje ich w żadnym z miast, więc w każdym miejscu turysta będzie mógł poczuć prawdziwego ducha Turcji.

Kiedy najlepiej polecieć do Turcji? Otóż Turcja jest krajem zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Można tu wyróżnić 3 główne strefy klimatyczne: region Morza Marmara oraz wybrzeży mórz Egejskiego i Śródziemnomorskiego, gdzie panuje klimat śródziemnomorski (upalne lato, wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza i łagodna zima); region Morza Czarnego (ciepłe lato, łagodna zima, dość duże opady w ciągu całego roku); oraz region Środkowej i Wschodniej Anatolii (suche i upalne lato, chłodne zimy). Średnia temperatura powietrza waha się od 7 stopni Celsjusza w styczniu do 25 stopni w lipcu. Do Turcji najlepiej wybrać się latem (maj - październik), trzeba się jednak liczyć z wysokimi temperaturami, które poprzez dużą wilgotność powietrza są odczuwalne jako dużo wyższe.

Zatem gorąco polecam Turcję na wycieczkę „last minute” i życzę udanych wakacji!

Danuta Pepeta

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.