Zachodnie mocarstwa prowadzą śledztwo w sprawie ataków chemicznych w Syrii

Moskwa odrzuciła raport ONZ oskarżający syryjski reżim o przeprowadzenie na Khan Sheikhoun śmiertelnego ataku z użyciem sarinu.

Jak donosi Reuters, mocarstwa zachodnie nadal walczą z Rosją w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych żądając przedłużenia mandatu międzynarodowego śledztwa w sprawie ataków chemicznych w Syrii.

Doradca rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergiej Ryabkov sprzeciwił się projektowi uchwały w sprawie przedłużenia mandatu Wspólnego mechanizmu śledczego misji ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w sprawie ataku z użyciem broni chemicznej w Syrii.

Oświadczenie Ryabkova miało miejsce kilka godzin po tym, jak Moskwa odrzuciła raport ONZ, według którego to syryjski reżim ponosi odpowiedzialność za śmiertelny atak z użyciem sarinu na Khan Sheikhoun w kwietniu tego roku.

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanów Zjednoczonych we wspólnym oświadczeniu podkreślili, że przyjęli raport i wezwali syryjski reżim do rezygnacji z trujących gazów oraz do wydania OPCW wszystkich zapasów broni chemicznej.

"Apelujemy do ONZ o kontynuowanie śledztwa", czytamy w oświadczeniu.

 

ONZ przekonany o winie syryjskiego reżimu

W niedawno opublikowanym raporcie ONZ eksperci wyrazili "przekonanie, że to Syria ponosi odpowiedzialność za wykorzystanie sarinu w ataku na Khan Sheikhoun 4 kwietnia 2017 roku".

W ataku na miasto, kontrolowane wtedy przez powstańców, zginęły według danych ONZ 83 osoby, w tym 30 dzieci.

Przerażające zdjęcia poszkodowanych i umierających zwróciły uwagę światowej opinii publicznej i przekonały Stany Zjednoczone do ostrzelania syryjskiej bazy lotniczej, skąd zdaniem Zachodu nastąpił atak.

Syria i jej sojuszniczka Rosja zwróciły uwagę, że wyciek sarinu mógł być efektem eksplozji broni należącej do powstańców, ale panel ONZ potwierdził raporty zachodnich służb specjalnych wskazujące na to, że właśnie syryjski reżim jest odpowiedzialny za atak.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.