Tusk porównał politykę polskiego rządu do planów Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej przypomniał kilka posunięć rządu polskiego i pytał o "plan Kremla”.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w niedzielę, że jest zaniepokojony podobieństwem polityki prowadzonej przez prawicowy rząd polski do tego, co nazwał "planem Kremla".

Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość popadła we wszystkie większe konflikty z Unią Europejską i Tuskiem, odkąd ten objął stanowisko przewodniczącego.

Wrogość między byłym polskim premierem a Prawem i Sprawiedliwością trwa od wielu lat. Partia kłóci się z Brukselą o imigrantów, wycinkę Puszczy Białowieskiej i oddanie sądów oraz mediów pod kontrolę rządu.

 

Napięcie między Polską a Ukrainą

Tusk, "archetypowy" wróg lidera PiS-Jarosława Kaczyńskiego, w marcu tego roku otrzymał nowy mandat przewodniczącego Rady Europejskiej. Jedynym krajem, który był przeciwko przedłużeniu sprawowanej przez niego funkcji była Polska.

"Uwaga! Morderczy konflikt z Ukrainą, izolacja wewnątrz UE, odejście od prymatu prawa i wolności władzy sądowniczej, ataki na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla?", pyta Tusk na swoim profilu na Twitterze.

Odwołuje się między innymi do tego, że Ukraina w minioną sobotę wezwała na rozmowę ambasadora polskiego w Kijowie, po tym, jak Polska nie zezwoliła na wjazd ukraińskiego urzędnika, co jest konsekwencją eskalacji napięcia między tymi dwoma, mającymi trudną wspólną historię, krajami.

Tusk nie wyjaśnił, co miał na myśli mówiąc o "planie Kremla".

W maju wezwał przywódców państw G7, by w związku z ukraińskim kryzysem utrzymały sankcje wobec Rosji.

Poparł też państwa członkowskie UE w związku z Polską i krajami bałtyckimi w ich proteście przeciwko nowemu gazociągowi, który połączy Rosję i Niemcy.

 

Rząd odpiera oskarżenia

Polski rząd odpiera oskarżenia Brukseli o podważanie rządów prawa i izolację Polski w UE. Twierdzi, że musi zreformowa

bezproduktywny system sądowniczy i stanąć w obronie polskich interesów w Europie.

Większość europejskich deputowanych domagała się w minioną środę kary dla eurosceptycznego rządu polskiego twierdząc, że działa on przeciwko praworządności i promuje nietolerancję.

Polska premier Beata Szydlo w odpowiedzi na komentarz Tuska napisała na swoim profilu na Twitterze : "@donaldtusk jako @europrezydent nic nie zrobił dla Polski. Dziś, wykorzystując swoją pozycję napada na rząd polski. Napadając na rząd, napada na Polskę."

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.