Tusk potępił rosyjską agresję na Ukrainie

Pięciu ukraińskich żołnierzy zostało zabitych w okolicy Ługańska na wschodzie Ukrainy, w starciach z prorosyjskimi separatystami.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk potępił "rosyjską agresję na Ukrainie" i wyraził żal z powodu śmierci pięciu ukraińskich żołnierzy w starciach z prorosyjskimi separatystami. "Unia Europejska potępia rosyjską agresję i nigdy nie zaakceptuje nielegalnej aneksji Krymu. Zamrożone konflikty nadal utrudniają rozwój i prowadzą do cierpienia w krajach Partnerstwa Wschodniego", powiedział Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu państw UE i sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego - Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi.

Tusk powiedział, że śmierć pięciu ukraińskich żołnierzy, którzy w sobotę zginęli podczas starć z prorosyjskimi separatystami jest "nową ilustracją smutnych następstw agresji rosyjskiej na Ukrainie". Żołnierze zginęli w okolicy Ługańska, na wschodzie Ukrainy.

Sprawa dotyczy największej straty w ludziach, odnotowanej w ciągu jednego dnia walki między zwalczającymi się ukraińskimi siłami, od nowego zawieszenia broni, które weszło w życie w sierpniu tego roku.

Do konfliktu doszło w pobliżu miejscowości Krimskoj, 40 kilometrów na północ od Ługańska, w jednym z dwóch separatystycznych regionów, które wymknęły się spod kontroli Kijowa, powiedział dziennikarzom sekretarz Ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy- Ołeksandr Turcinov.

 

Wojna zabrała już 10.000 istnień ludzkich

Siły ukraińskie ogłosiły, że w najkrwawszych starciach od rozejmu ogłoszonego 25 sierpnia, w regionie zginęło czterech żołnierzy.

Według raportu armii, dwóch żołnierzy zginęło w starciach w mieście portowym Mariupol, a dwóch innych od min przeciwpiechotnych w Doniecku.

"Nawet niewielka ilość ataków na ukraińskie pozycje doprowadza do strat wśród naszych żołnierzy", napisał na Facebooku przedstawiciel Armii Ukrainy i przekazał agencji AFP.

Wojna w byłej radzieckiej republice wybuchła w 2014 roku i do tej pory pochłonęła 10.000 istnień ludzkich.

Konflikt na Ukrainie pogorszył stosunki między Moskwą a Zachodem i wywołał niezadowolenie państw sąsiednich.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.