W 2020 odnawialne źródła energii w UE wyprzedziły węgiel

To ważne wydarzenie dla światowej ekologii.

Według niedawnego raportu, w 2020 Unia Europejska po raz pierwszy w swojej historii wytworzyła więcej energii z biopaliw niż z paliw kopalnych. Choć jest to oczywiście dobra wiadomość, to należy pamiętać, że w tej dziedzinie jest jeszcze dużo do zrobienia.

Wspomniany raport podaje, że w zeszłym roku 38% zapotrzebowania na prąd zostało zapewnione przez odnawialne źródła energii (wiatr, słońce, wodę i biomasę) podczas gdy tylko 37 % przez paliwa kopalne. To wydarzenie to kamień milowy w procesie przechodzenia Europy na czystą energię.

Długa droga przed nami

To oczywiście krok w dobrym kierunku, lecz droga przed nami jest jeszcze długa jeśli chcemy osiągnąć nasze cele w dziedzinie ekologii. Specjaliści zauważyli, że szybki wzrost znaczenia energii wiatrowej i słonecznej na rynku przyspieszył spadek produkcji węgla która w 2020 zmniejszyła się o 20%. To dlatego energia z odnawialnych źródeł wyprzedziła tę z paliw kopalnych. Chodzi tu o znaczący spadek, ale eksperci przypominają, że jeśli Unia Europejska chce osiągnąć swoje klimatyczne cele, będzie musiała potroić produkcję energii słonecznej i wiatrowej w nadchodzących 9 latach.

Dave Jones, starszy analityk zajmującego się przejściem rynku energii elektrycznej na ekologiczne źródła energii think tanku Ember i główny autor niedawnego badania mówi: „Europa liczy na energię wiatrową i słoneczną nie tylko dlatego, że nie chce, by w 2030 używano jeszcze węgla, lecz również w celu zahamowania produkcji gazu, zamknięcia elektrowni jądrowych i zaspokojenia rosnącego popytu na prąd dla samochodów elektrycznych, pomp ciepła i elektrolizerów.”

Choć produkcja węgla znacznie spadła w większości państw Unii Europejskiej, raport zauważa, że, mimo zmniejszonego popytu na prąd w związku z pandemią, produkcja gazu trzyma się dobrze i spadła o zaledwie 4% w 2020. „Choć energie wiatrowa i słoneczna zaczynają wypierać węgiel, to żaden kraj nie zastąpił w znaczący sposób gazu” podkreśla raport.

Unia Europejska ma zamiar osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050. Aby tego dokonać, wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł musi bardzo przyspieszyć. Inaczej się nie uda, konkluduje raport.

Autor: 
Léah Boukobza, Tłum. Bazyli Chara

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.