Najsilniejsze gospodarki świata – Brazylia

PKB per capita gospodarki Brazylii wynosi 12 788 dolarów. Daje jej to 9 miejsce na świecie. Struktura gospodarki Brazylii przedstawia się następująco: usługi stanowią 72,7% PKB, przemysł 20,7% PKB, a rolnictwo 6,6% PKB.

W Brazylii istnieje silnie rozwinięty przemysł wydobywczy. Wydobywa się głównie ropę naftową, gaz ziemny, rudy żelaza, węgiel kamienny, boksyty, mangan, cyrkon, rudy niobu, fosforyty, cynk, ołów, nikiel, chrom, siarkę, miedź, uran.

Brazylijska energetyka jest jednym z największych jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Dominującym źródłem jest woda. Jest z niej wytwarzanych 85 procent energii elektrycznej.

Duże znaczenie w gospodarce brazylijskiej odgrywa transport lotniczy. W Brazylii funkcjonuje 20 portów lotniczych w miastach. Po dwa znajdują się między innymi w Rio de Janeiro, Sao Paulo, Brasili.

Rolnictwo brazylijskie jest potentatem w uprawie kawy, trzciny cukrowej, bananów, fasoli, ryżu, tytoniu, pszenicy, słonecznika, bawełny, buraków cukrowych, papai, ananasów, awokado, winorośli. Zajmuje również silną pozycję w uprawie soi, kakaowca, kukurydzy, manioku, owoców cytrusowych. Poza tym jest krajem z silną hodowlą bydła oraz trzody chlewnej.

Jak widać w Brazylii funkcjonuje silny przemysł wydobywczy. Ważną role odgrywa lotnictwo. Ważne miejsce zajmuje również rolnictwo z różnorodną uprawą roślin i hodowlą zwierząt.

 

Autor: 
Jakub Kulas
Źródło: 

wikipedia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.