Wall Street: Od początku pandemii przybyło 56 nowych miliarderów

Chociaż nowy typ koronawirusa zniszczył życie, oszczędności i małe firmy ogromnej liczby Amerykanów, miniony rok nie dla wszystkich był zły finansowo. Jak informuje NBC News, od połowy marca do 22 grudnia Wall Street "przyjęła" 56 nowych miliarderów.

Z grudniowego raportu, opracowanego wspólnie przez Institute for Political Studies and Americans for Taxation wynika, że w sumie Stany Zjednoczone mają obecnie 659 miliarderów.

Raport opracowany na podstawie danych zebranych przez Forbes pokazuje, że miliarderzy posiadają fortunę w wysokości około 4 bilionów dolarów, czyli mniej więcej dwa razy tyle, ile ma do dyspozycji 165 milionów najbiedniejszych Amerykanów. Dziesięciu najbogatszych miliarderów ma razem ponad bilion dolarów.

Wśród nowych super bogaczy są znane nazwiska, takie jak Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West i Tyler Perry.

Zniekształcone części realnej gospodarki

Oni są jednak wyjątkami. Większość nowych miliarderów to ludzie, których bogactwo jest wspierane przez giełdę. Wśród nich jest MacKenzie Scott, była żona Jeffa Bezosa, której majątek rośnie z dnia na dzień właśnie dzięki giełdzie.

Głównym motorem wzrostu zamożności najbogatszych była bezprecedensowa reakcja polityki pieniężnej na stabilizację rynków finansowych w pierwszych dniach pandemii, która pobudziła wzrosty na giełdzie. Kiedy w marcu Wall Street znalazła się na skraju paniki, Rezerwa Federalna interweniowała obiecując niskie stopy procentowe i utrzymując płynność.

Połączenie „łatwych” pieniędzy i nagłej zmiany w działalności gospodarczej, sprzyjającej cyfrowemu handlowi, komunikacji, edukacji i biznesowi, dało nieoczekiwany wiatr w plecy przedsiębiorstwom technologicznym - startupom i dużym firmom.

To zaskakujące, w jaki sposób pandemia wypaczyła dużą część realnej gospodarki amerykańskiej i zwiększyła trwałe nierówności ekonomiczne, które nadal mają podłoże rasowe i etniczne.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.