Podpisano „Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”

„Polska zainicjowała wspólny projekt zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego. Dziś wspólnie z Komisją Europejską oraz ministrami z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji podpisaliśmy „Deklarację Bałtycką  na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”, która inauguruje ścisłą współpracę krajów naszego regionu” — poinformował minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji „Pomeranian Offshore Wind Conference”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w Szczecinie 30 września 2020 r.  

Dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim może odegrać znaczącą rolę w procesie odbudowy krajowych gospodarek po spowolnieniu, które wywołane zostało pandemią koronawirusa. 
    „Musimy w pełni wykorzystać potencjał energetyczny wiatru z Bałtyku nie tylko  do zazielenienia gospodarek krajów mających do niego dostęp, ale również do osiągnięcia jak największych korzyści ekonomicznych płynących z rozwoju morskich farm wiatrowych. Morze Bałtyckie może odegrać znaczącą rolę w dążeniach do osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy w perspektywie 2050 r. i transformacji energetycznej poszczególnych krajów regionu” — powiedział minister klimatu.
    Minister Kurtyka zwrócił również uwagę na potencjał energetyczny Bałtyku, który WindEurope szacuje na 83 GW, a Komisja Europejska nawet na 93 GW w 2050 r. „Polska ma szansę zyskać miano lidera w rozwoju morskich farm na Bałtyku z docelowym potencjałem mocy zainstalowanej szacowanym w raporcie WindEurope na 28 GW w 2050 r. To jedna trzecia mocy, które mogą powstać w tym akwenie”.
  

 „Korzystając z największego na Morzu Bałtyckim potencjału energetycznego wiatru możemy zbudować wokół rodzącego się sektora nową gałąź gospodarki i wyspecjalizować się w produkcji wybranych elementów morskich turbin. Jest nadzieja na to, że offshore wind stanie się naszą specjalnością eksportową, a polskie firmy będą silnymi ogniwami  w międzynarodowych łańcuchach dostaw dla offshore” — podsumowała wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Kamila Tarnacka. 

„Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”

    Zwieńczeniem konferencji „Pomeranian Offshore Wind Conference” było podpisanie przez Komisję Europejską oraz ministrów: Polski, Łotwy, Litwy, Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec i Szwecji „Deklaracji Bałtyckiej na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”, która inicjuje ścisłą współpracę krajów regionu Morza Bałtyckiego. Do najważniejszych celów tej współpracy należą: przyspieszenie rozwoju mocy wiatrowych na Bałtyku, skoordynowanie i zoptymalizowanie działań, które prowadzą do wykorzystania w pełni gospodarczego i energetycznego potencjału morza. „Cieszę się, że przy wsparciu polskiej branży wiatrowej, kraje regionu Morza Bałtyckiego zgodziły się na dalsze wzmocnienie współpracy energetycznej. Naszym celem jest stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej dla zapewnienia zrównoważonych, pewnych i tanich dostaw energii w krajach Morza Bałtyckiego”-podsumował na koniec minister Kurtyka.
 

Autor: 
Karolina Przewoźniak

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.