Czy w sylwestra można strzelać fajerwerkami?

Rząd wydał rozporządzenie o zakazie przemieszczania się podczas nocy sylwestrowej. Co ze strzelaniem fajerwerkami? Czy ten aspekt został uwzględniony?

Czy w tym roku, uwzględniając zakaz przemieszczania się (od 19 w sylwestra do 6 w Nowy Rok), będzie możliwość odpalenia fajerwerków? Głos w tej sprawie zabrał rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wojciech Andrusiewicz powiedział jakiś czas temu, że po prostu każdy powinien pozostać w domu. Rząd nie przewiduje bowiem przerwy w obostrzeniu w okolicach północy.

Wychodzi zatem na to, że nie można będzie strzelać fajerwerkami w przestrzeni publicznej. Za takie zachowanie przewidywana jest kara w postaci mandatu.

Andrusiewicz objaśnił, że sztuczne ognie można wystrzelić chociażby z balkonu czy własnego podwórka. Zakaz dotyczy bowiem wyłącznie sfery publicznej.

Zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową budzi mnóstwo kontrowersji. Zapewne każdy z nas interpretuje go na swój sposób, gdyż jest to jedynie rozporządzenie, rządowy apel, a nie ustawa czy sytuacja wprowadzona poprzez ogłoszenie stanu wyjątkowego.

Ponadto od lat toczy się spór o fajerwerki. Są tacy, którzy uważają, że należałoby ich zakazać. Obrońcy praw zwierząt co roku wskazują, że materiały pirotechniczne bardzo niekorzystnie wpływają na naszych pupilów. Póki co jednak w sylwestra i Nowy Rok można odpalać fajerwerki. Jeżeli czynimy to w pozostałe dni roku, to może grozić nam mandat, czym i tak nie przejmują się ci, którzy „próby” robią już nawet kilka dni przed sylwestrem lub strzelają jeszcze po Nowym Roku.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl wikipedia.org/wiki/sztuczne_ognie

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.