Klasy 1-3 wracają do szkół 18 stycznia

11 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedzieli na konferencji prasowej, że od 18 stycznia klasy 1-3 szkoły podstawowej powrócą do stacjonarnego trybu nauki. Decyzja ta wywołała falę krytycznych komentarzy.

Wszystkie obowiązujące do 17 stycznia obostrzenia, m.in. zamknięcie branży gastronomicznej i hotelarskiej, zostały przedłużone o kolejne dwa tygodnie. Wyjątkiem jest zmiana trybu nauki uczniów 1-3 szkoły podstawowej. „Mamy obecnie do czynienia ze stabilną sytuacją, jeśli chodzi o rozwój pandemii w Polsce. Nie mamy drastycznego skoku zachorowań, choć w naszym otoczeniu zewnętrznym widać wzrastającą trzecią falę epidemii” – powiedział minister Niedzielski. 11 stycznia rozpoczęły się darmowe i dobrowolne testy przesiewowe dla nauczycieli. Przebadani pedagodzy mają otrzymać wyniki najpóźniej w przeddzień rozpoczęcia stacjonarnego trybu nauczania.

Zaledwie kilka godzin przed ogłoszeniem decyzji o przywróceniu stacjonarnej nauki, minister zdrowia informował o dwóch scenariuszach powrotu uczniów do szkół: „W sprawie powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół brane pod uwagę są dwie opcje – przedłużenie aktualnych obostrzeń i nauka zdalna albo uruchomienie nauki stacjonarnej w dwóch województwach najmniej obciążonych pandemią, czyli w świętokrzyskim i małopolskim”. Eksperci zauważają, że tym, co mogłoby umożliwić bezpieczny powrót do szkół, jest masowe szczepienie nauczycieli. „Bez szczepienia przynajmniej połowy nauczycieli powrót do szkół nie będzie bezpieczny” – przekonywała na antenie Radia Tok FM dr n. med. Magda Wiśniewska, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. Kilka dni przed ogłoszeniem rządowej decyzji w podobnym tonie wypowiedział się dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. walki z koronawirusem. „Powrót dzieci do szkół to absolutnie przedwczesny i nieprzygotowany pomysł. Plany, żeby zrobić jednorazowe testy nauczycielom, uważam za zupełnie chybione. Jednorazowy, pojedynczy test niczego nie wnosi. Złapiemy kilkudziesięciu chorych nauczycieli i to wszystko” – ocenił lekarz.

Autor: 
Maria Zaborowska
Źródło: 

Onet.pl, Twitter.com, wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.