Usługi publiczne tylko dla zaszczepionych?

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w wywiadzie dla portalu "Wprost", że nasz rząd dyskutuje nad ograniczeniem dostępu do usług publicznych dla osób, które nie zaszczepią się na koronawirusa. Polityk podkreślił przy tym, że podobne rozważania toczą się także w wielu innych krajach. Przyjęcie takiej strategii oznaczałoby, że do części świadczeń medycznych dostaną się tylko osoby zaszczepione na COVID-19.

Minister zdrowia oznajmił w piątkowej rozmowie we "Wprost", że polski rząd będzie zwiększać benefity dla osób, które zaszczepią się na koronawirusa. Ma to działać "na podobnej zasadzie, co w innych krajach Europy, które przygotowują już takie plany". Adam Niedzielski spekuluje, że gdyby nie udało się przekonać większości obywateli do dobrowolnych szczepień, rząd będzie rozważał ograniczenia do różnych usług publicznych dla niezaszczepionych.

– Na przykład tylko zaszczepieni będą mieć uproszczony dostęp do pewnych świadczeń medycznych. Nie dotyczy to oczywiście nagłych i krytycznych sytuacji – orzekł Niedzielski, cytowany przez "Wprost".

Jak to ma wyglądać w praktyce?

Ponadto Niedzielski ogłosił, że rząd planuje zastosować aplikację Internetowe Konto Pacjenta. Zawierać będzie ona specjalny kod QR, który każdy zaszczepiony będzie mógł mieć w pamięci swojego telefonu. Obywatel "w razie potrzeby będzie mógł go wydrukować".

– Chodzi o to, by osoby nie korzystające ze smartfonów, mogły mieć go fizycznie przy sobie – powiedział minister zdrowia.

Minister nie zamierza się szczepić poza kolejnością. W wywiadzie z portalem „Wprost” oświadczył, ze zaszczepi się zgodnie ze swoją kolejnością.

– Jak zaszczepię się pierwszy, to będzie, że politycy pchają się bez kolejki. Jak się pierwszy nie zaszczepię, to znowu dam paliwo tym, którzy twierdzą, że to jest niebezpieczne i mam jakieś ukryte powody – ocenił Niedzielski.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 rusza 17 stycznia.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl wprost.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.