UE: „Cyfrowe Zielone Certyfikaty” umożliwiają swobodne podróże w dobie pandemii koronawirusa

W ramach zaprezentowanych przez Unię Europejską planów, kraje, w których gospodarka opiera się na turystyce, będą mogły zawierać porozumienia dwustronne z tymi państwami, które nie należą do Unii – również z Wielką Brytanią.

Komisja Europejska ujawniła plany wprowadzenia „Cyfrowego Zielonego Certyfikatu”, który umożliwiłby swobodniejsze podróże tym obywatelom Unii Europejskiej, którzy zostaną zaszczepieni, będą posiadali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, a także tym, którzy są już ozdrowieńcami.

Plan zakłada także, że południowe kraje Unii, czyli Hiszpania, Grecja oraz Portugalia, których gospodarki opierają się na turystyce, będą mogły zawrzeć porozumienia dwustronne z krajami spoza UE, w tym z Wielką Brytanią, pod warunkiem, że te ustalenia zostaną wcześniej zaakceptowane przez Komisję Europejską.

- Naszym celem jest pomóc krajom członkowskim w zapewnieniu swobody przemieszczania się w bezpieczny, odpowiedzialny i godny zaufania sposób – skomentowała przedstawiony w środę plan Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Elektroniczny dokument, który ma być dostępny na smartfonach, ma zawierać kod QR. Zdecydowanie podkreślono, że nie będzie on „paszportem osoby zaszczepionej”, ponieważ niektóre kraje członkowskie uważają, że mogłoby to dyskryminować osoby nadal czekające na swoje dawki.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej zwracali również uwagę na fakt, że zaproponowane rozwiązanie powinno być traktowane jako ogólne wytyczne mające pomóc rządom poszczególnych krajów w zarządzaniu podróżami wewnątrz Europy, w miarę postępu programów szczepień i sukcesywnego znoszenia obostrzeń.

Plany wprowadzenia „Certyfikatu” mogą spotkać się jeszcze z oporem części państw członkowskich.

- To nie paszport, ale dokument wskazujący na sytuację medyczną osoby, która go posiada – tłumaczył Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

W przedstawionym rozwiązaniu podkreśla się, że plan „nie może pełnić roli wstępnego warunku do skorzystania z prawa swobodnego przemieszczania się, ani też nie może być wstępnym warunkiem korzystania z usług transgranicznego transportu pasażerskiego: linii lotniczych, pociągów, autokarów lub promów”.

Dzięki certyfikatowi podróżujący mają uniknąć konieczności przymusowej kwarantanny. Dokument będzie mógł otrzymać każdy obywatel Unii Europejskiej, który udowodni, że spełnia jeden z trzech warunków: zaszczepienie, posiadanie przeciwciał po przechorowaniu lub negatywny wynik testu.

Dokument został przedstawiony po wielu miesiącach dyskusji dotyczących ogólnoeuropejskich regulacji umożliwiających swobodne poruszanie się w ramach granic Unii. Szczególnie aktywne w dyskusji były kraje południowe, których gospodarki zostały zniszczone przez pandemię.

Niektóre z państw podają, że otworzą swoje granice na warunkach jednostronnych. W zeszłym miesiącu, przedstawiciele Grecji poinformowali, że prowadzili rozmowy z Brytyjczykami. Miały one dotyczyć zasad, na których zaszczepieni Brytyjczycy mogliby przyjeżdżać do greckich kurortów, pomimo niezdecydowania Brukseli.

O swoich planach poinformowali w zeszłym tygodniu także przedstawiciele Cypru. Brytyjczycy, którzy zostali w pełni zaszczepieni, mieliby móc przyjeżdżać na Cypr już od 1 maja, mimo że władze Wielkiej Brytanii zapowiedziały, że nie zniosą zakazu swobodnych podróży przed 17 maja. Także Portugalczycy zapowiedzieli, że chętnie przyjmą turystów z Wysp Brytyjskich.

Podziały pojawiły się również w kwestii szczepionek. Dotyczyły między innymi rosyjskiego Sputnika V oraz chińskich preparatów Sinovac oraz Sinopharm, które nadal nie zostały zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków.

W niektórych państwach członkowskich, między innymi na Węgrzech, zezwolono na podawanie dawek szczepionek z Rosji i Chin. Plan Komisji Europejskiej, który według pozytywnego scenariusza ma zostać zaakceptowany przez rządy poszczególnych krajów oraz przez Parlament Europejski w połowie czerwca, zakłada, że wszystkie szczepionki zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków będą automatycznie uznawane przez każdy kraj członkowski.

Jednak rządy również będą miały możliwość podejmowania swoich własnych decyzji w kwestii uznawania szczepionek, które przejdą nie przejdą weryfikacji  Europejskiej Agencji Leków. Oznacza to, że kraje turystyczne będą mogły również przyjąć turystów z Rosji oraz Chin.

Pomimo dotychczasowego powolnego tempa szczepień, Unia Europejska planuje zaszczepić trzy czwarte populacji dorosłych już przed końcem lata. Przedstawiciele UE wyrażają nadzieję, że jeśli krajowe dostawy szczepionek zostaną przyspieszone, wiele obostrzeń zostanie zniesionych na czas wakacji.

Autor: 
Jon Henley / Tłumaczenie: Martyna Kawska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.