Kolejny podatek uderzy w Polaków już w lutym

Dopiero co rząd wprowadził podatek cukrowy, z którym większość z nas musi się dopiero oswoić, teraz planuje wprowadzenie kolejnego. Podatek handlowy ma zostać wprowadzony w lutym. Na czym będzie polegał?

Mijał właśnie czwarty rok od wycofania podatku handlowego – zauważa portal money.pl – teraz ten sam podatek powróci do naszego życia.

Jak donoszą dziennikarze portalu money.pl, ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, choć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej najprawdopodobniej pozwoli na wprowadzenie opłaty. Rzecznik prasowy TSEU poinformował, że podatek nie narusza unijnych przepisów. Decyzję o jego wprowadzeniu podejmą więc rządzący.

Co to oznacza w praktyce? 

Największe sieci handlowe będą musiały oddawać budżetowi państwa sporo ze swoich dochodów. Dla przykładu – Biedronka ok. 700 mln zł rocznie, a Lidl ok. 200 mln zł.

Ministerstwo Finansów uspokaja, że podatek nie dotknie klientów, choć te zapewnienia wcale nie ostudzają negatywnych emocji wywołanych tą informacją.

– „Natychmiastowego przełożenia na ceny najprawdopodobniej nie będzie, nie zobaczymy tego z dnia na dzień, tak jak w przypadku tzw. opłaty cukrowej. Najprawdopodobniej będzie to proces, bo atmosfera do podnoszenia cen jest widoczna w całej branży” – mówił dla money.pl Robert Krzak, ekspert sektora handlu w EY, a przed laty zarządzający wielu sieci, w tym m.in. Piotr i Paweł czy Makro.

Kiedy zatem przedsiębiorcy odczują skutki wprowadzenia podatku handlowego?

Za obecny miesiąc firmy będą płacić w lutym. To pierwszy pobór podatku. Czas na płatność upływa 25 lutego. Analogicznie sytuacja będzie wyglądała w kolejnych miesiącach.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl / Fot. fakt.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.