Nowy wiceminister w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Kim jest Tomasz Rzymkowski?

22 stycznia 2021 roku premier Mateusz Morawiecki powołał posła Tomasza Rzymkowskiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz pełnomocnika rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. Jaka jest przeszłość nowego wiceszefa MEiN?

Tomasz Rzymkowski ukończył studia prawnicze na KUL-u. W latach 2008-2010 był szefem akademickiego klubu Vade mecum – organizacji skrajnie konserwatywnej i nacjonalistycznej. Był związany z wieloma partiami i stowarzyszeniami politycznymi: Ruchem Narodowym, stowarzyszeniem Koliber, partią Kukiz15, stowarzyszeniem Endecja, Unią Polityki i Realnej i w końcu z Prawem i Sprawiedliwością. Wszystkie te ugrupowania mają charakter antyzachodni i antyunijny (np. Endecja otwarcie domagała się polexitu, czyli wyjścia Polski ze struktur UE). W 2015 roku Rzymkowski został posłem, startując z list komitetu wyborczego Kukiz15, cztery lata później uzyskał reelekcję jako kandydat PiS-u.

Rzymkowski, podobnie jak jego szef w MEiN, Przemysław Czarnek, zasłynął jako autor skrajnie homofobicznych wypowiedzi. Tuż przed wyborami prezydenckimi na swoim Twitterze napisał: „Wdniu 28 czerwca wybierzemy nie tylko prezydenta RP, dokonamy także wyboru cywilizacyjnego. Zdecydujemy między Polską, w której małżeństwem jest związek kobiety, a Polską w której „małżeństwem” jest związek dwóch panów albo jednego pana z kozą”. [pisownia oryginalna – M.Z.]

Na szczególną uwagę zwraca fakt, że Tomasz Rzymkowski nie miał w swojej dotychczasowej karierze politycznej żadnych związków z edukacją. Nominacja polityka o takich poglądach ma więc najprawdopodobniej przyspieszyć kształtowanie oświaty zgodnie z katolicko-narodową ideologią.

Autor: 
Maria Zaborowska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.