Tysiące osób w Hongkongu zostało zamkniętych, aby powstrzymać koronawirusa

W sobotę tysiące mieszkańców Hongkongu zostało zamkniętych, aby zapobiec  rozprzestrzenianiu koronawirusa w mieście. Od listopada w Hongkongu odnotowano ponad 4300 przypadków koronawirusa, co stanowi prawie 40% wszystkich przypadków w mieście. Przypadki w dzielnicy robotniczej, dystrykcie YauTsimMong, stanowiły połowę zakażeń w zeszłym tygodniu.

Testy ścieków na tym obszarze wykryły bardziej skoncentrowane ślady wirusa, co budzi obawy, że słabo zbudowana instalacja wodno-kanalizacyjna i brak wentylacji w podzielonych jednostkach mogą stanowić potencjalną ścieżkę rozprzestrzeniania się wirusa. Według analizy technicznej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z tego roku, podczas wybuchu epidemii SARS w Hongkongu w 2003 r. Wirus prawdopodobnie rozprzestrzenił się przez „nieodpowiednią instalację wodociągową”. Eksperci z WHO napisali w 2003 roku, że „nieodpowiednie instalacje wodno-kanalizacyjne mogą nadal zwiększać potencjalne rozprzestrzenianie się SARS i niektórych innych chorób”.

Władze poinformowały w sobotę, że obszar dzielnicy YauTsimMong z 16 budynkami zostanie zamknięty do czasu, gdy wszyscy mieszkańcy zostaną przetestowani. Mieszkańcy nie będą mogli opuszczać swoich domów, dopóki nie otrzymają wyników testów. „Osoby podlegające obowiązkowym badaniom muszą pozostać w swoich pomieszczeniach do czasu, gdy wszystkie takie osoby zidentyfikowane w okolicy przejdą testy, a wyniki testów zostaną w większości potwierdzone” - powiedział rząd w oświadczeniu.

Hongkong uniknął już wcześniej zamknięć w mieście podczas pandemii, a liderka Carrie Lam oświadczyła w lipcu ubiegłego roku, że władze unikną podjęcia takich „skrajnych środków”. Rząd powiedział, że ograniczenia, które zostały ogłoszone o 4:00 czasu lokalnego w Hongkongu, mają wygasnąć w ciągu 48 godzin. Zaapelował do pracodawców o zachowanie dyskrecji i unikanie obciążania wynagrodzeń pracowników, którzy zostali dotknięci ograniczeniami i mogą nie być w stanie podjąć pracy.

W Hongkongu odnotowano łącznie 9 929 infekcji w mieście, z 168 zgonami odnotowanymi w piątek.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
euronews.com
Źródło: 

euronews.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.