Rozwój regionu Indo-Pacyfiku pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i Japonii

Tytuł oryginalny: Rozwój regionu Indo-Pacyfiku pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i Japonii - Spotkanie premiera Sugi i sekretarza stanu USA

Wieczorem 16-go marca w oficjalnej siedzibie premiera w Japonii miało miejsce spotkanie premiera Sugi z sekretarzem stanu USA, Blinkenem, oraz sekretarzem obrony, Austinem. Potwierdzono znaczenie utrzymania i rozwoju “wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" pod przywództwem Japonii i Stanów Zjednoczonych.

 Na spotkaniu obecni byli również minister spraw zagranicznych, Motegi, oraz minister obrony, Kishi.

W trakcie zebrania premier Suga powiedział: “Ze szczerym zadowoleniem przyjmuję wizytę prezydenta Bidena w Japonii, będącą jego pierwsza wizytą zagraniczną. Z całego serca cieszę się także z donośnej deklaracji ‘powrotu Ameryki’ oraz promowania polityki kładącej nacisk na rozwijanie relacji z sojusznikami i państwami partnerskimi.”

Podczas spotkania obydwie strony były zgodne co do konieczności dalszego wzmocnienia polityki ograniczania działań innych państw (w celu powstrzymania gróźb niebezpieczeństwa m.in. ze strony Chińskiej Republiki Ludowej) i szybkiego reagowania na tego rodzaju zachowania w ramach sojuszu japońsko-amerykańskiego. Potwierdzono także znaczenie utrzymania i rozwoju "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" pod przywództwem obu krajów.

Wyrażono również głębokie zaniepokojenie ciągłymi i nasilonymi próbami jednostronnej zmiany status quo na Morzu Wschodnio- i Południowochińskim ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Poruszona została kwestia "ustawy o bezpieczeństwie morskim".

Ponadto obydwie strony spotkania uzgodniły, że pomiędzy Japonią a Stanami Zjednoczonymi będzie trwać ścisła współpraca w odniesieniu do sytuacji w Korei Północnej. Są prowadzone działania na rzecz natychmiastowego rozwiązania kwestii uprowadzeń.

Równocześnie premier Suga zaznaczył, że zrozumienie lokalnych mieszkańców jest jednym z kluczowych czynników dla zapewnienia stabilnego stacjonowania wojsk amerykańskich w Japonii. Dlatego podczas spotkania podkreślił znaczenie stałego zmniejszania obciążeń na lokalnych społecznościach, przede wszystkim na Okinawie, przy jednoczesnym utrzymaniu polityki i siły ograniczania niekontrolowanych działań innych państw w ramach sojuszu japońsko-amerykańskiego.

Departament Stanu USA potwierdza swoje niezachwiane zobowiązanie do ochrony Japonii

Departament Stanu wydał oficjalne oświadczenie dotyczące spotkania premiera Sugi z sekretarzem stanu USA, Blinkenem, oraz sekretarzem obrony, Austinem. Podano w nim, że: “W trakcie zebrania zarówno premier Suga jak i obaj sekretarze podkreślili, że sojusz i współpraca japońsko-amerykańska są fundamentem pokoju, bezpieczeństwa oraz dobrobytu w regionie Indio-Pacyfiku.”

Ponadto premier Suga i obaj sekretarze wymienili poglądy na temat radzenia sobie z zagrożeniem nuklearnym ze strony Korei Północnej, walki z epidemią koronawirusa oraz problemów zmian klimatycznych.

Co więcej sekretarze potwierdzili stanowcze zobowiązanie USA do ochrony Japonii, w tym Wysp Senkaku, na mocy artykułu V Traktatu o Bezpieczeństwie pomiędzy Japonią i USA.  Wyrazili także sprzeciw Stanów Zjednoczonych wobec wszelkich jednostronnych prób zmiany status quo na Morzu Wschodniochińskim.

Autor: 
Tłumaczenie: Wiktoria Piontek

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.