W USA rozważają zakazanie TikToka

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, Mike Pompeo, powiedział, że władze rozważają zakazanie TIkToka i innych chińskich aplikacji.

 

Pompeo, w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Fox News, powiedział: „traktujemy to bardzo poważnie”.

- Nie chciałbym wyprzedzić słów prezydenta, ale przyglądamy się tej sprawie – kontynuował sekretarz stanu.

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych ostrzegał ludzi przed bezpieczeństwem informacji w aplikacji.

- Gdy ściągasz aplikację, musisz być świadomy tego, że Komunistyczna Partia Chin otrzymuje dostęp do twoich prywatnych danych – oświadczył w wywiadzie.

 

 

 

Popularna aplikacja

Inicjatywa Pompeo dotycząca TikToka pojawiła się w związku z napięciem pomiędzy USA i Chinami. Kraje sprzeczają się o bezpieczeństwo narodowe, handel i technologię.

TikTok jest popularną aplikacją, gdzie użytkownicy mogą udostępniać krótkie filmiki, na których naśladuje się piosenki i układy taneczne. Firma stojąca za aplikacją to ByteDance z siedzibą w Pekinie.

We wrześniu 2018r. TikTok był najczęściej ściąganą aplikacją w USA. To pierwszy raz, gdy udało się to chińskiej aplikacji. Według internetowej gazety „The Verge” TikTok został pobrany ponad 2 miliardy razy na całym świecie.

TikTok odpiera zarzuty CNN na temat przekazywania informacji chińskim władzom, o co oskarża go Pompeo. TikTok oświadcza, że wszystkie centra danych znajdują się poza granicami Chin i że nie mają oni żadnego obowiązku przekazywania danych zgodnie z chińskim prawem.

 

Wycofanie się z Hongkongu

 

7 lipca TikTok oświadczył, że wycofa aplikację z App Storu i Google Play w Hongkongu. Jest to reakcja na nową ustawę dotyczącą bezpieczeństwa z Pekinu.

Nowa ustawa daje policji w Hongkongu dużą władzę. Teraz mogą potajemnie monitorować posty lub usuwać je z sieci. Mogą również zmuszać portale społecznościowe do współpracy z nimi.

Ludzie, którzy przekrodzą prawo, na przykład poprzez opublikowanie antychińskich treści, mogą zostać ukarani  mandatem w wysokości 100.000 dolarów hongkońskich lub wyrokiem do 2 lat w więzieniu.

Autor: 
Philippe Bédos Ulvin Tłum. Katarzyna Kapica
Źródło: 

NRK

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.