Awantura o fajerwerki

W tym roku z powodu pandemii wirusa nie będzie w Holandii fajerwerków. Teraz podobny zakaz jest dyskutowany w Niemczech.

Utrzymujące się liczby zakażonych corona-wirusem wywołały dyskusję na temat wprowadzenia zakazu używania fajerwerków w Sylwestra. Tak wypowiedział się na ten temat przewodniczący Niemieckiego Związku Zawodowego Policji, Rainer Wendt w wywiadzie dla gazety Bild: ,,Nie może być sztuczny ogni z uwagi na pandemię.”

,,Użycie fajerwerków łączy się z alkoholem, grupami osób i atmosferą świętowania, a to byłoby niewskazane.” – mówił Wendt. Poseł partii CSU, Michael Kuffer, bronił w gazecie zdania, że ,,sylwestorowe szaleństwo i sztuczne ognie” musiałyby zostać zakazne.

Kontrole kadrowo prawie niemożliwe

To jednak postawiłoby przed policją zadania z założenia niewykonalne. ,,Zakazy muszą być kontrolowane i przestrzegane w praktyce. Z punktu widzenia Związku Zawodowego Policji jest to prawie niewykonalne w sylwestrową noc.” – powiedział viceszef Związku Jörg Radek i przez to wyraził pogląd inny niż poglądy finansujących związek.

Minister Spraw Wewnętrznych, Horst Seehofer z CSU, według tego, co podaje gazeta, odrzucił pomysł wprowadzenia takiego zakazu. Sekretarz parlamentarny w Ministerstwie, Stephan Mayer, powiedział w br, że nakaz zachowania dystansu społecznego i noszenia maseczek musi zostać dochowany, jednak ,,kategoryczny zakaz sylwestrowych fajerwerków jest z punktu widzenia Ministerstwa niepotrzebny. Sylwester w tym roku będzie inny od poprzednich, ale politycy zrobią wszystko, aby obywatelki i obywatele świętowali w wesoły, ale też bezpieczny sposób.”

Państwa zwracają się do społeczności

Na poziomie państwowym istnieją w tej debacie różne stanowiska. Minister Spraw Wewnętrznych Bawarii, Joachim Herrmann z CSU, zdystansował się od zakazu sztucznych ogni. ,,Obecnie nie można się spotkać, aby świętować, więc czy sylwestrowe fajerwerki, czy trzy butelki szampana są tutaj bez znaczenia”. Jego odpowiednik w Nadrenii – Pólnocnej Westfalii, minister Herbert Reul, wypowiedział się przeciwko rakietom i hałasowi, mówiąc w wywiadzie dla Bild: ,,w noc halloweenową było spokojnie w naszych klubach i życzę sobie, żeby tak było również w Sylwestra.”

Winfried Kretschmann, prezydent Badenii – Wirtembergii ostrzegł - ,,Nie można zakazywać wszystkiego, czego się już wcześniej nie lubiło, zasłaniając się stanem pandemii”. Rozstrzygające miałoby być czy sztuczne ognie należą w ogóle do tego tematu. ,,Ja tego tak nie widzę.” – powiedział Kretschmann. Ostatnie słowo ma należeć do gmin.

Ostrożność i ostrzeżenia zamiast zakazu

Związek Miast Niemiec uważa ogólny zakaz za nietrafiony. ,,W miastach użycie prywatnych farejwerków na tle pandemii jest róznie debatowane.” – powiedział Helmut Dedy, główny zarządca Związku dla redakcji Redaktionsnetwerk Deutschland. Liczba zakażeń w miastach i regionach jest zróżnicowana jak również różne są warunki miejscowe i urbanistyczne. ,,Z tego też powodu Związek Miast Niemiec nie doradza wprowadzenia takiego zakazu.” – dodał Dedy.

Zarządca Związku wskazał również na fakt, że niektóre miasta już zakazały używania farejwerków i rakiet w pewnych dzielnicach swoich centrów, aby zapewnic bezpieczeństwo świętujących, ponieważ w poprzednich latach zdarzały się przypadki zagrożenia, spowodowanego przez użycie sztucznych ogni.

Związek ostrzegł z góry również przemysł pirotechniczny o takim zakazie. ,,Z największym prawdopodobieństwem ozaczałoby to upadek branży i sztuczne ognie byłby od tej pory w ogóle niedostępne w Niemczech.” – mówił szef Związku, Thomas Schreiber w rbb. Nalęzy również liczyć się z tym, że z powodu takiego zakazu będzie odpalanych więcej nielegalnych fajerwerków.

Zakaz sztucznych ogni w Holandii

Na początku tygodnia Niemiecka Pomoc Środowiskowa (DUH) postulowała wprowadzenie zakazu i ostrzegała, że prywatne użycie fajerwerków dodatkowo obciąży szpitale w czasie pandemii. ,,Każdego roku zostaje rannych kilka tysięcy osób w tym wielu młodych.” – federalny szef szef DUH Jürgen Resch. Z tego tez powodu niemiecki rząd powinien podązyć za przykładem Holandii i ,,całkowicie zakazać sprzedaży i używania sylwestrowych sztucznych ogni”.

Rząd holenderski z powodu pandemii wprowadził w poprzedni piątek zakaz fajerwerków w Sylwestra. To miałoby zapobiec temu, aby lekarze i szpitale dodatkowo zajmowały się ludźmi, którzy zostali ranni przy odpalaniu sztucznych ogni.

 

Autor: 
tagesschau.de Tłum. Sławomir Piechnik

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 16 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.