Zmiany w zachowaniu Europejczyków

Według danych Eurostatu, realna konsumpcja gospodarstw domowych przypadająca na jednego mieszkańca w I kwartale 2020 roku spadła w krajach strefy euro o 3%, a w całej Unii Europejskiej o 2,9%.
 

Przeanalizowano okres, w którym obowiązywały szeroko zakrojone działania mające na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się COVID-19. Był to największy spadek spożycia gospodarstw domowych w UE od 1999 r., a zarazem początek sporządzania takich statystyk. Jak podaje Eurostat, w tym samym okresie dochody do dyspozycji brutto gospodarstw domowych strefy euro wzrosły o 0,9%, a na poziomie UE o 1,2%.

Jak się przypuszcza, pozytywny wpływ na wzrost dochodów miała obniżka bieżących podatków i świadczeń socjalnych netto, ale także wzrost świadczeń socjalnych w poszczególnych państwach.

Wzrost oszczędności

W I kwartale 2020 r. stopa oszczędności gospodarstw domowych w strefie euro i UE wzrosła o 4,3% w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. Największy wzrost zaobserwowano w Belgii, Danii, Holandii, a najniższy w Polsce, Szwecji i Czechach. We wszystkich państwach członkowskich UE, z wyjątkiem dwóch, wzrost stopy oszczędności wyjaśniono silnym obniżeniem kosztów indywidualnych. Spadek spożycia indywidualnego gospodarstw domowych jest najbardziej widoczny we Włoszech, Hiszpanii i Belgii, a następnie we Francji. Dochody do dyspozycji brutto były zróżnicowane- wzrastające w Polsce, Danii, Czechach, Irlandii, Holandii i Finlandii, a malejące w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Niemczech i Austrii.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.