Bankowi oszuści zmienili taktykę przed Nowym Rokiem

Klienci dużych rosyjskich banków zaczęli narzekać na nowy schemat oszustw jeszcze przed Nowym Rokiem. Zamiast zgłaszać nieautoryzowane transakcje, zaczęli oferować lukratywne depozyty, co pokrywa się z sezonowymi ofertami prawdziwych banków - pisze „Kommiersant”.

Jeden z rozmówców publikacji powiedział, że odebrał telefon z numerem banku i dostał propozycję, żeby otworzyć lokatę walutową ze zwiększonym kursem pod wskazanym przez przestępców linkiem. „Na stronie banku podobno jeszcze nie ma tej propozycji” - wyjaśnili mu. Odsyłacz prowadzi do witryny bardzo podobnej do strony logowania do konta osobistego. Wprowadzona nazwa użytkownika i hasło stają się znane oszustom.

Zdaniem Evgeny Tsarev, dyrektora zarządzającego „RTM Group”, cyberprzestępcy monitorują trendy rynkowe i „starają się zaoferować najbardziej odpowiedni i prawdopodobny schemat”. W przededniu Nowego Roku wiele banków rzeczywiście oferuje swoim klientom depozyty wakacyjne o zwiększonej rentowności, a Rosjanie tylko w listopadzie zdeponowali w bankach 1,4 miliarda dolarów na rachunkach walutowych

W tym roku oszuści wykonali 15 milionów telefonów do Rosjan. 93% przestępstw jest związanych z phishingiem i inżynierią społeczną. W pierwszej połowie roku banki odnotowały ponad 360 tys. nieskoordynowanych transakcji z środkami obywateli, łączna kwota skradzionych dóbr wyniosła około 4 mld rubli.

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.