Francja: Lockdown w całym kraju. Zamknięte także szkoły

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił w środę wprowadzenie lockdownu na terenie całej Francji. To już trzeci krajowy lockdown dla Francuzów. Władze w Paryżu zdecydowały również o zamknięciu szkół na okres trzech tygodni. Podjęte działania mają na celu zatrzymanie trzeciej fali koronawirusa, w wyniku której francuska służba zdrowia  może zostać przeciążona.

W obliczu rozwijającej się trzeciej fali pandemii COVID-19, prezydent Francji Emmanuel Macron musiał porzucić swoje starania o utrzymanie normalnego funkcjonowania kraju mającego chronić francuską gospodarkę. Do podjęcia tej decyzji przyczyniło się niemal 100 tys. przypadków śmiertelnych COVID-19 we Francji, załamująca się służba zdrowia na oddziałach intensywnej opieki w regionach najbardziej dotkniętych pandemią oraz spowolnienie procesu szczepienia społeczeństwa.

- Stracimy kontrolę, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań – powiedział Macron w odezwie do narodu, którą wyemitowano w telewizji.

W swoim wystąpieniu prezydent Francji poinformował, że ograniczenia dotyczące przemieszczania się, które obecnie obowiązują w Paryżu oraz w niektórych miejscach na południu i północy Francji, zostają rozszerzone na cały kraj, przynajmniej na miesiąc. Najnowsze obostrzenia zaczną obowiązywać we Francji od soboty, 4 kwietnia.

Macron poinformował również o czasowym zamknięciu szkół na okres trzech tygodni, choć wcześniej obiecywał, że francuska edukacja nie odczuje już pandemii COVID-19.

43-letni prezydent Francji starał się unikać wprowadzenia trzeciego krajowego lockdownu. Na początku roku Macron zapowiedział, że jeśli uda mu się przeprowadzić Francję przez pandemię bez kolejnego zamknięcia kraju, da mu to szansę na uzdrowienie gospodarki po zeszłorocznych spadkach.

Liczba działań, które mógł podjąć francuski prezydent, aby uniknąć lockdownu, malała wraz z rozprzestrzenianiem się nowych mutacji we Francji oraz całej Europie.

Już po nadchodzącym weekendzie, najmłodsi Francuzi rozpoczną naukę w trybie zdalnym. Nauczanie online będzie trwało tydzień, ponieważ kolejne dwa tygodnie są wolne od nauki szkolnej, co dla większości kraju ma zostać ogłoszone wcześniej.

Następnie dzieci uczęszczające do żłobków oraz szkół podstawowych wrócą do swoich placówek, podczas gdy uczniowie szkół ponadpodstawowych będą kontynuować naukę zdalną przez kolejny tydzień.

- To najlepszy sposób na spowolnienie koronawirusa – powiedział Macron. – Francji i tak udało się utrzymać nauczanie stacjonarne dłużej niż w wielu pobliskich państwach.

Autor: 
Sudip Kar-Gupta, Geert De Clercq / Tłumaczenie: Martyna Kawska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 15 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.