Niemcy: Lot do domu tylko z testem

Od dzisiaj osoby powracające do Niemiec muszą zrobić test na koronawirusa. Każdy, kto uzyska pozytywny wynik, musi zostać poddany kwarantannie w ośrodkach wypoczynkowych na własny koszt. Do tej pory wczasowicze spokojnie podchodzili do zasad.

Samolot Condor z Palma de Mallorca jest na czas. O godzinie 13.30 cumuje przy rękawie lotniczym na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Wkrótce potem funkcjonariusze policji federalnej witają powracających na niemiecką ziemię. Wszyscy mają ze sobą przepisany test na koronawirusa, co nie jest zaskakujące. Bez tego nie mogliby wejść na pokład samolotu.

"Pod koniec tego dnia wylądowało prawie 200 samolotów, które losowo sprawdzamy” - mówi Reza Ahmari z policji federalnej na lotnisku we Frankfurcie - „i jak dotąd wszyscy przybywający mieli z nimi prawidłowy test na koronawirusa”.

Opanowanie osób powracających

To pierwsze samoloty z tak zwanych obszarów niezagrożonych, takich jak Majorka, których pasażerowie muszą jeszcze przedłożyć aktualny test. Osoby powracające nie przejmują się: „Nie było łatwo na Majorce znaleźć laboratorium, które ma jeszcze wolne miejsca”, mówi Martin Buggle, ale w końcu się udało. Mówi, że w takich warunkach ponownie podróżowałby. Inny pasażer jest bardziej sceptyczny. „Zaczekałbym teraz, aż obowiązek testów zostanie ponownie zniesiony” - mówi Eric Bringmann. Szczególnie w przypadku dzieci jest to dość kłopotliwe.

Test pozytywny? Kwarantanna na własny koszt

Test nie może być starszy niż 48 godzin w momencie wjazdu do Niemiec. Dozwolone są zarówno testy PCR, jak i antygenowe, tzw szybkie testy. Linie lotnicze zapewniają, że informują wszystkich podróżnych. „Gdy tylko nasi pasażerowie włączą telefony komórkowe po odlocie na Majorkę, otrzymają od nas kolejną wiadomość, że potrzebują aktualnego testu na podróż powrotną” - mówi Magdalena Hauser, rzeczniczka prasowa Condor.

Najwyraźniej na Majorce jest wystarczająco dużo centrów testowych- jeden nawet na lotnisku. Osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa nie mogą opuścić kraju i muszą przebywać na 14-dniowej kwarantannie na własny koszt. W tym podróżnicy powinni mieć odpowiednie warunki w hotelach. Należy również zagwarantować opiekę medyczną.

Znane procedury

Linie lotnicze nie widzą żadnych problemów dla swoich pasażerów. W końcu większość z nich odleciała już z nowym obowiązkowym testem. Procedura jest znana. Teraz dotyczy to również osób powracających z obszarów niezagrożonych - nie tylko Majorki, ale także miejsc turystycznych, takich jak Malediwy. Tam pasażerom jest nieco bardziej skomplikowane badanie, mówi Hauser. W końcu są one rozmieszczone na wielu małych wyspach, a infrastruktura nie jest jeszcze skonfigurowana do przeprowadzania testów na dużą skalę. Minister turystyki archipelagu obiecał zapewnić testy wszystkim departamentom.

„Procedura zostanie ustalona”

 Condor wysłał również zespół testowy na wyspy na Oceanie Indyjskim z wyprzedzeniem, aby przetestować powracających klientów przed ich wyjazdem, jeśli nie mają takiej możliwości. Było to również konieczne w przypadku 30 osób powracających. Ale wszyscy pasażerowie otrzymali wynik negatywny. Tam również wkrótce zostanie ustalona procedura, mówi Hauser. Lufthansa podkreśla, że ​​każdy podróżny jest już zaznajomiony z wymogiem testu podczas podróży do większości miejsc docelowych.

Samochodem lub pociągiem: brak obowiązkowego test

 Od dawna istnieje bezpośredni wymóg testu przed wjazdem z krajów o szczególnie wysokim ryzyku. W przypadku Instytutu Roberta Kocha obejmuje to „regiony o szczególnie wysokiej liczbie przypadków (obszary o wysokiej zachorowalności) oraz regiony, w których rozprzestrzeniły się pewne warianty wirusów (obszary z wariantami wirusa)”. Podróżujący samolotami. Osoby, które wracają do Niemiec samochodem lub pociągiem z krajów niezagrożonych, nie muszą przedstawiać obowiązkowego testu.

Autor: 
Tłumaczenie: Karolina Nadolna

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.