Ariège: domniemany sprawca ataku na myśliwego staje przed sądem

Około 20 samochodów policyjnych zjawiło się na miejscu po otrzymaniu zawiadomienia o "wypadku przy polowaniu". SEBASTIEN BOZON/AFP

Dnia 19 grudnia w Serres-sur-Arget padły dwa strzały w kierunku twarzy i brzucha jednego z tamtejszych myśliwych. Domniemany sprawca, który już wielokrotnie groził myśliwym, w poniedziałek stanął przed sądem.

„Strzelają do mnie, strzelają!” - taką wiadomość wyszeptaną przez walkie-talkie otrzymali myśliwi w Serres-sur-Arget, niewielkim miasteczku w Ariège liczącym 718 mieszkańców. Wiadomość otrzymali w sobotę 19 grudnia, podczas obławy na skraju lasu w miejscu zwanym Teychere.

Podrugiej stronie walkie-talkie znajdował się przewodniczący Gminnego Związku Łowieckiego, tamtego dnia pełniący rolę szefa operacji. Akcja ledwo się zaczęła, gdy mężczyzna siedział na swoim stanowisku, sam. Po kilku minutach usłyszał odgłosy strzelaniny, „ale nie od razu zorientował się, co słyszy”, mówi dla Figaro Julien Moreau, przewodniczący Międzygminnego Związku Łowieckiego, który liczy około pięćdziesięciu członków gmin Serres i Burret. Gdy został postrzelony w twarz, zrozumiał, że to w niego celują. Sprawca był oddalony jakieś pięćdziesiąt metrów od ofiary. Mężczyzna  ukrył się za sosną, ostrzegł pozostałych myśliwych za pomocą walkie-talkie i chwilę później dołączył do niego jeden z myśliwych znajdujących się blisko, znalazł zszokowanego mężczyznę z okrwawioną twarzą.

Próba zabójstwa

Miejsce wydarzenia znajdowało się blisko domu domniemanego sprawcy. Około dwudziestu policyjnych samochodów znalazło się na miejscu po otrzymaniu zawiadomieniu o „wypadku przy polowaniu”. Sprawca, który schronił się w swoim domu, od razu z niego wyszedł i został zatrzymany w areszcie. „Na ziemi znaleziono ołów, policja znalazła w domu sprawcy niezarejestrowaną broń, kastet, amunicję i gaz łzawiący”, wymienia Julien Moreau, który piętnuje „próbę zabójstwa”. Broń wycelowana w przewodniczącego związku łowieckiego wciąż nie została znaleziona, ale podejrzewa się, że to karabin na sprężone powietrze, podobny do tych, które możemy znaleźć w wesołych miasteczkach.

Według przewodniczącego międzygminnego związku łowieckiego, sprawca strzelił 6 razy. Dwa ze strzałów trafiły w myśliwego, który został przewieziony do szpitala: „jego górna warga była przedziurawiona, a tylni siekacz był złamany. Napastnik celował również w brzuch, ale na całe szczęście pocisk nie przebił płaszcza ofiary. Lekarz, który badał mężczyznę podkreślił, że prawie został postrzelony i mógłby umrzeć od krwotoku na miejscu, gdyby strzelec trafił w żyłę szyjną”. Ofiara aktualnie jest zdrowa i bezpieczna, jednak dalej jest w szoku.

Motywy ataku są wciąż nieznane, ale ratusz zeznaje dla Figaro, że to nie był wypadek. Międzygminny związek łowiecki stał się stroną cywilną i złożył skargę za przestępstwo utrudniania polowań, co jest karalne i grozi wyrokiem roku pozbawienia wolności oraz grzywną 30.000 euro.

Groźby wystrzałów

Burmistrz, Alain Garnier, który sam jest myśliwym, potępia gesty, które jego zdaniem są groźbami i wyznaje nam, że to nie pierwszy raz, gdy ktoś groził łowcom w okolicy, zasłaniając się hasłem „anty-łowiecki”. „Już wcześniej znieważył myśliwego, który przechodził przez las ze swoimi psami”, mówi mężczyzna o zatrzymanym. „Cztery lata temu groził wielokrotnie pewnemu myśliwemu wystrzałami”, przytakuje przewodniczący międzygminnego związku, „to anty-myśliwy, który ciągle znieważa i grozi myśliwym”, dodaje.

Według France Bleu zostało przeprowadzonych wiele przesłuchań z myśliwymi, zebrano około dwudziestu osób. Zostało wszczęte dochodzenie i łowiectwo w Serres-sur-Arget zostało zawieszone. Według La Depeche domniemany sprawca został złapany i postawiony przed sądem w poniedziałek 21 grudnia.

„Dziś można bezkarnie grozić myśliwym śmiercią”, oburzył się w Figaro związek łowiecki departamentu Ariège. „Ten akt przemocy skierowany ku myśliwym jest połączony  z falą nienawiści anty-myśliwym na serwisach społecznościowych, które są pełne wezwań do morderstwa, zachęcają niektórych do wymierzania sprawiedliwości na własną rękę”, martwią się myśliwi ze Związku Gmin Serres i Burret. Wieczna kłótnia między myśliwymi i ich przeciwnikami rozpoczęła się na terenie, który, jak głosi La Depeche, pełen jest jeleni w strefie niezezwalającej na polowania, co przynosi wiele szkód.

Autor: 
Tłum. Martyna Grabianowska

Komentarze

Wysłane przez Francesmict (niezweryfikowany) w
positive pregnancy test kit images: positive and negative geotropism, positive adjectives to describe jobs. Related tags: friends wiki, community health center pittsburg ks, individual level variables in organizational behaviour, positive reinforcement virtual learning, planning process business studies community action council chicago. positive words ending with x community bank qcash https://karantina.pertanian.go.id/question2answer/index.php?qa=175004&qa_1=meilleur-prix-glucophage-generique-acheter-metformin-850#, community definition government community bible church ventura https://karantina.pertanian.go.id/question2answer/index.php?qa=175021&qa_1=meilleur-prix-prozac-generique-oГ№-acheter-fluoxetine-20-mg# environments label maker. community general hospital planning process used in docs, community action agency kirksville, community action eastern iowa, community first credit union clearlake. community college biology syllabus , community america state ave positive feedback loop action potential community action partnership of orange county.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.