Nowa Zelandia planuje wprowadzić dożywotni zakaz kupowania papierosów dla osób urodzonych po 2008 r.

Rząd Nowej Zelandii przedstawił projekt ustawy, która dożywotnio zakaże spożycie tytoniu przyszłym pokoleniom.

Ustawa ma zakazywać kupna papierosów i wyrobów tytoniowych osobom urodzonym po 2008 roku. Rząd planuje zatwierdzić ją na Zgromadzeniu Narodowym w 2022.

„Chcemy się upewnić, że młodzi nigdy nie będą palić” – informuje Ayesha Verall, minister zdrowia Nowej Zelandii.

Ma to na celu zmniejszyć odsetek palaczy w kraju z 13% do 5% do 2025 roku. To pierwszy planowany krok w całkowitym odstawieniu tytoniu.

W planach jest również zmniejszenie liczby autoryzowanych punktów sprzedaży z wyrobami tytoniowymi i ilości nikotyny w papierosach sprzedawanych w kraju.

 

Kontrowersyjna ustawa


Źródło zdjęcia: https://www.bbc.com/mundo/noticias-59602744

Ustawa ogłoszona przez premier Jacindę Andern wzbudziła mieszane reakcje.

Według profesor Janet Hook z University of Otago, podjęte środki „pomogą rzucić palenie i zachęcą do stosowania mniej szkodliwych produktów, dzięki temu będzie mniejsza szansa na to, że młodzi ludzie uzależnią się od nikotyny”.

Jednak inni, np. Sunny Kaushal, dyrektor lokalnej firmy reprezentującej sklepy detaliczne, twierdzi, że spowoduje to utworzenie czarnego rynku z wyrobami tytoniowymi.

W rozmowie z nowozelandzkim serwisem informacyjnym Stuff  zaznaczył: „Skończy się na tym, że będzie popełnianych mnóstwo przestępstw. Gangi i przestępcy będą nielegalnie sprzedawać papierosy”.

Dla niektórych przeciwników Ardern pomysł tej ustawy był pretekstem do oskarżenia rządu o „autorytaryzm”.

„Steerpike”, dziennikarz konserwatywnego brytyjskiego tygodnika The Spectator komentuje: „Jedyną odpowiedzią Jacindy na jakikolwiek kryzys polityczny jest wprowadzenie całkowitego zakazu tego zjawiska”.

 

Kryzys zdrowotny

Ministerstwo Zdrowia Nowej Zelandii twierdzi, że palenie tytoniu jest główną przyczyną śmierci, których można by uniknąć. Podaje też informacje, że powoduje jeden na cztery przypadki nowotworu.

Co więcej, uzależnienie od tytoniu nieproporcjonalnie wpływa na rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii. Według Ministerstwa Zdrowia, aż jedna trzecia z nich spożywa wyroby tytoniowe.

Plan ustawy antytytoniowej sprawia, że Nowa Zelandia znajduje się na drugim miejscu wśród krajów na świecie z najbardziej restrykcyjnym prawem dotyczącym palenia papierosów. Na pierwszym miejscu jest Butan z całkowitym zakazem sprzedaży papierosów.

 

Autor: 
Autor: Redakcja BBC Mundo / Tłum. Justyna Sitarz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.