Boris Johnson wysyła brata do Izby Lordów

Brytyjski premier został skrytykowany po ogłoszeniu listy 36 nowych członków Izby Lordów. Jedna z osób na liście to jego młodszy brat, Jo Johnson. 

48-letni Jo Johnson zrezygnował z członkostwa w rządzie swojego starszego brata Borisa we wrześniu zeszłego roku. Jo, opowiadający się za pozostaniem w Unii Europejskiej, powiedział, że był to konflikt pomiędzy rodzinną lojalnością i narodowymi interesami. Jesienią zeszłego roku zrezygnował z reelekcji i wycofał się z polityki. 

Zwolennicy Brexitu

Podczas gdy Jo Johnson opowiadał się przeciwko Brexitowi, wielu z powołanych członków wyższej izby to zwolennicy opuszczenia UE, donosił „Financial Times”. Pete Wishart ze Szkockiej Partii Narodowej użył ostrych słów w odniesieniu do premiera. Powiedział, że Johnson pokazał "najgorszą formę kumoterstwa” dając dożywotnie miejsce pracy „przyjaciołom, którzy robili mu przysługi” – pisze „AFP”.

Brak miejsca dla Johna Bercowa

Poprzedni spiker Izby Gmin, John Bercow, nie dostał miejsca w Izbie Lordów. To pierwszy taki przypadek od ponad 200 lat, kiedy spiker nie otrzymuje miejsca w wyższej izbie po rezygnacji.

Chociaż Bercow był członkiem Partii Konserwatywnej, nie był zbyt popularny. Zwolennicy Brexitu twierdzili, że tworzył przeszkody przy wychodzeniu z UE.

W 2018 r. został skrytykowany w raporcie, gdzie oskarżono go o przyzwolenie na kulturę „hałaśliwego zachowania, dręczenia i molestowania seksualnego” w parlamencie. Bercow zaprzeczył wszystkim zarzutom. Był najbardziej utalentowanym spikerem w historii parlamentu. Jego „Order! Order!” sprawiło, że stał się międzynarodową gwiazdą mediów. 

Zbyt wielu w Izbie Lordów

Spiker w wyższej izbie, Norman Fowler, nie był zadowolony z nowych nominacji. Teraz Izba Lordów będzie miała 830 członków, prawie 200 więcej niż Izba Gmin. 

Dzieje się tak pomimo raportu z 2017r., który miał wpłynąć na zmniejszenie liczby członków. - Mamy równie ważne obowiązki w związku z rządzeniem krajem, ale nie potrzebujemy aż 830 osób, by je wykonywać – powiedział Fowler do BBC.

Autor: 
Autor: Kristian Elster Tłum. Katarzyna Kapica
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.