Dziennikarz z Izraela kłamał? Ronen Bergman tłumaczy, jak to było z jego matką

Izraelski dziennikarz, zadając na konferencji w Niemczech pytanie Mateuszowi Morawieckiemu, opowiedział historię swojej rodziny. Jego matka, według tego, co mówił, miała otrzymać przed wojną nagrodę od ministra edukacji narodowej II RP. Sęk w tym, że podczas wojny matka dziennikarza miała zaledwie pięć lat. Teraz dziennikarz wyjaśnia, jak to możliwe.

Bergman, który jest dziennikarzem piszącym m.in. dla "New York Timesa", opowiedział w Monachium Mateuszowi Morawieckiemu, że część rodziny podczas wojny zginęła w wyniku Holokaustu. Przodków Bergmana mieli wydać Gestapo ich polscy sąsiedzi. Matka Bergmana miała uratować niektórych, bo podsłuchała nocną rozmowę, podczas której Polacy donosili na Żydów do Gestapo. Według innej relacji Bergmana z przeszłości, na łamach portalu ynetnews.pl, matka miała pogrzebać ciało ojca na śniegu. Miała wtedy pięć lat. Z jednej strony została więc przed wojną odznaczona, z drugiej strony – podczas wojny miała pięć lat. 

Jak to możliwe? Ronen Bergman wyjaśnia to na łamach ynetnews.pl. Bergman pisze, że matka była bardzo skromną osobą, w dzieciństwie była postrzegana jako bardzo uzdolnione dziecko. I to właśnie w przedszkolu miała otrzymać nagrodę od polskiego ministra edukacji za piękną polszczyznę. 

Dziennikarz twierdzi, że krewni nie chcieli powiedzieć nic więcej o jej dzieciństwie, a matka także milczała. – Pewnego dnia powiem ci więcej, mówiła do moich sióstr i do mnie – twierdzi Bergman. Według jego relacji, matka z babcią dołączyły w lesie do partyzantów i udało im się przeżyć wojnę. Zdaniem dziennikarza, matka czasem mówiła, że "Polacy byli gorsi od nazistów". 

– Z historycznego punktu widzenia uważam, że matka była w błędzie. To oczywiste, że to naziści byli tymi, którzy zainicjowali Holokaust i byli tymi, którzy zbudowali obozy śmierci. Ale matka znała Polaków i to był jej osobisty i moralny osąd tego, co się wydarzyło – twierdzi dziś Ronen Bergman.

Pytanie o mamę zadała Bergmanowi Magdalena Ogórek na Twitterze. Dziennikarka TVP zapytała jak to możliwe, że matka Bergmana miała pięć lat podczas II wojny światowej, a przed nią dostała medal od ministra edukacji. Poprosiła o wyjaśnienia. Skutkiem pytania było zablokowanie przez Bergmana Ogórek na Twitterze.

Autor: 
Rafał Badowski
Źródło: 

natemat.pl

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.