Koniec zmiany czasu w 2021 r. Parlament Europejski jest „za”

Parlament Europejski przegłosował projekt dotyczący końca zmiany czasu w 2021 r. Oznacza to, że przestaniemy regularnie przechodzić na czas zimowy i czas letni. Zmiana czasu z zimowego na letni odbędzie się w niedzielę w nocy, 31 marca.

 

Parlament Europejski za zmianą czasu

Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami mającymi znieść w państwach Unii Europejskiej zmiany czasu. We wtorek przyjął projekt dyrektywy, która to przewiduje. Za zniesieniem zmiany w 2021 r. głosowało 410 posłów, przeciw było 192 posłów, 51 posłów wstrzymało się od głosu. W głosowaniu brało udział 653 europosłów.

Kraje członkowskie muszą jeszcze zaakceptować decyzję PE. Teraz zatem wszystko w rękach unijnych przywódców, którzy będą musieli się porozumieć, aby w Europie nie powstało zbyt wiele stref czasowych. Jeśli więc dojdzie do porozumienia, ostatnia zmiana czasu będzie w marcu 2021 r.

Jak podaje Onet.pl, według Parlamentu Europejskiego za takim rozwiązaniem przemawiają wyniki badań, zgodnie z którymi zmiana czasu nie przynosi prawie żadnych oszczędności, ma za to szkodliwy wpływ na zdrowie- w dniach po zmianie czasu dochodzi do większej liczby wypadków samochodowych i zawałów serca, gorsze wyniki mają też uczniowie w szkołach.

We wrześniu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. W przeprowadzonych w wakacje przez KE konsultacjach, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii), 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu- czytamy na stronie rmf24.pl.

 

Zmiana czasu w 2019 r.

Już wkrótce zmieniamy czas z zimowego na letni. 31 marca, w niedzielę w nocy z godziny 2.00 na 3.00 przestawimy zegarki. Oznacza to, że będziemy spać krócej o godzinę.

Do zmiany czasu, po raz pierwszy doszło w Europie podczas I wojny światowej. Wówczas decyzję o zmianie czasu podjęły Niemcy i Austro- Węgry. W Polsce zmiana czasu miała miejsce najpierw w dwudziestoleciu międzywojennym. Później zmieniano czas podczas okupacji hitlerowskiej. Kolejne zmiany czasu następowały w latach: 1945-1949, 1957-1964, 1977-1981 i nieprzerwanie od 1983 r.

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 

Onet, RMF24.pl

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.