Lekarze ze wschodu

W Polsce występuje niedobór lekarzy. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna do pracy w Polsce są gotowi lekarze głównie z Ukrainy czy Białorusi.

Chodzi o tysiące lekarzy ze wschodu. Liczy na nich na przykład dyrektor jednego ze szpitali na południu Polski. Chodzi mu głównie o anestezjologów i lekarzy chorób wewnętrznych. Według informacji gazety dziesiątki szpitali rekrutuje personel medyczny pochodzący ze wschodu. Możemy przeczytać o tym, że „do Polski przyjadą setki albo tysiące pracowników ochrony zdrowia. To efekt nowych regulacji przyjętych pod koniec listopada, które ułatwiają podjęcie pracy w sektorze ochrony zdrowia przez obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. Przed nowelizacją przepisów rocznie zatrudnienie znajdowało ok. 40 pracowników ochrony zdrowia spoza Wspólnoty”. Gazeta posiada informacje o tym, że w okresie od 30 listopada do 22 grudnia do resortu zdrowia wpłynęło 30 wniosków, przede wszystkim lekarzy z Białorusi oraz Ukrainy, o wyrażenie zgody na pracę w Polsce. Dziennik podaje następujący przykład: „Dla dyrekcji szybkie znalezienie kadry to kluczowa kwestia; bez personelu placówka nie działa w 100 proc. Przykład? We wspomnianym szpitalu stanął program profilaktyki raka jelita, bo nie było anestezjologów do znieczulania przy zabiegach kolonoskopii.” Zgodnie z informacjami firm, które pośredniczą w zatrudnieniu mamy do czynienia z boomem na lekarzy ze wschodu. Przykładowo firma Optimus Work z Warszawy rozpoczęła działalność w tym obszarze trzy miesiące temu i już ma do zaoferowania ponad 200 lekarzy z Ukrainy, zaś Białorusini stanowią 20 procent. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że „Są chętni przyjeżdżać, choćby zaraz. Główny argument to zarobki: pensje na rękę w ich kraju wynoszą w przeliczeniu od 1 do 2,5 tys., a koszty życia nie są wcale znacząco niższe”. Według Kacpra Gąsienicy-Byrcyna z Optimus Work, w Polsce ich zarobki są trzy, czterokrotnie wyższe. Niektórzy z nich mogą otrzymać od 15 do 20 tysięcy złotych.

Jak widać niedługo w polskich szpitalach będzie można spotkać wielu lekarzy pochodzących ze wschodu. Wypełnią oni lukę po polskich lekarzach, którzy wyjechali na zachód skuszeni lepszymi zarobkami.

Autor: 
Jakub Kulas
Źródło: 

PAP

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.