Rekordowa kwota zebrana przez WOŚP. W zeszłym roku było o 9 mln zł mniej

Jak podała oficjalnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, do północy zebrano 92 mln. 143 tys. 798 złotych. To o ponad 9 mln zł więcej niż o tej porze w ubiegłym, rekordowym roku. W całej swojej historii Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała już ponad miliard złotych.

W 1993 r., a więc w pierwszym roku akcji, udało się zebrać ponad 1,5 mln dol. (ponad 2,5 mln zł według ówczesnego kursu dolara) – podano na stronie WOŚP. Dekadę później była to już ponad pięciokrotnie większa suma. W 2013 r. zebrano na przykład niecałe 51 mln zł, w 2016 prawie 73 mln zł, w 2017 było to niemal 106 mln zł, a ubiegłym roku WOŚP zebrała ponad 126 mln zł.

Co roku wyznaczany jest inny cel zbiórki. Zwykle jednak jest to zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych dla najmłodszych. W tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na kupno sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Do placówek takich mają trafić m.in. urządzenia do rezonansu magnetycznego, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG, ultrasonografy i echokardiografy. Sprzęt – jak podają organizatorzy akcji – ma trafić do placówek z oddziałami II i III stopnia referencyjności, czyli takich, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy i udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

W 27. edycji, której hasło brzmi "Pomaganie jest dziecinnie proste", pieniądze zbiera blisko 120 tys. wolontariuszy. Pieniądze te rozliczane są następnie w około 1,7 tys. sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie, np. w Nowej Zelandii, Japonii, Norwegii, Australii i na Filipinach.

Każdy wolontariusz WOŚP jest wyposażony w identyfikator, puszkę z banderolami i naklejki – czerwone serduszka, które otrzymują darczyńcy. Część wolontariuszy ma też do dyspozycji terminale płatnicze. WOŚP można również wesprzeć, np. wysyłając SMS-a lub za przelewem bankowym. Tradycyjnie trwają też internetowe aukcje charytatywne. Licytowane będą m.in. przedmioty podarowane przez znane osoby, dzieła sztuki i atrakcje. Do akcji włączyli się m.in. politycy, sportowcy i artyści.

Autor: 
---------------------
Źródło: 

Onet

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.