Syberyjski chłód przyczyną śmierci dziewięciorga osób.

Temperatury spadają. Zdaniem meteorologów, najmroźniej będzie w środę i czwartek. Co najmniej dziewięć osób zmarło z powodu fali syberyjskiego mrozu, jaka dotarła do Europy. Już w poniedziałek temperatury zaczęły bardzo wyraźnie spadać. Dwoje martwych bezdomnych znaleziono we Francji. Przewiduje się, że temperatury przy północno-wschodnim wietrze mogą tam spaść nawet do -10˚ C. Wtorek i środa będą najzimniejszymi dniami. Takich chłodów nie notowano we Francji od 2005 roku. Francuskie władze zwiększyły o ponad 3.000 ilość miejsc w schroniskach dla bezdomnych.

 

W Polsce odnotowano -26˚ C

W Polsce od piątku zmarły cztery osoby, tym samym od listopada ubiegłego roku liczba ofiar mrozu wzrosła do 48. W ciągu minionej nocy temperatury spadły do -26,2˚ C w Gołdapi.

Jak podaje agencja prasowa Baltic News Service, trzy osoby zmarły na Litwie. W miniony weekend temperatura spadła tam do -24˚ C.

Przy przewidywanych temperaturach sięgających - 10˚ C, a nawet- 15˚ C w nocy ze środy na czwartek, władze miejskie belgijskiego Etterbeek, jednej z 19 gmin w rejonie Brukseli, zarządziły przymusowe odstawianie bezdomnych do schronisk nawet, jeśli nie wyrażają na to zgody, „bo istnieje wielkie niebezpieczeństwo utraty życia”. W Szwajcarii najniższą temperaturę -28,3˚ C odnotowano na przełęczy Ofen (1.970 m n.p.m.).

 

Śnieg sparaliżował Rzym

W poniedziałek odnotowano -4˚ C w Genewie, a w Bernie - 8,2˚ C. W Rzymie śnieg spadł po raz pierwszy od 2012 roku. Zamknięto szkoły, a władze miejskie otworzyły w niedzielny wieczór dla bezdomnych trzy stacje metra i jedną stację kolei naziemnej. W Niemczech temperatury sięgają - 20˚ C. Na szczycie Zugspitze (2.962 m) w nocy z niedzieli na poniedziałek odnotowano -27˚ C, według służb meteo była to najniższa temperatura od początku zimy.

 

Zamarznięty Dunaj

W Berlinie, gdzie liczba bezdomnych przekroczyła 3.000, liczba miejsc w schroniskach może okazać się za mała. Bardziej na południe, w Austrii, temperatury spadły do -23˚ C w Tamsweg, niedaleko Salzburga. Dunaj miejscami zamarzł, ale władze ostrzegają przed wychodzeniem na lód.

W Sofii odnotowano -7˚ C. Bułgarskie służby meteo ogłosiły pomarańczowy alert, (a gdzie nie gdzie nawet czerwony -maksymalny), dla dwóch sąsiednich terenów na południu, w pobliżu granicy z Gracją.

Zamknięto górskie przejścia dla ciężarówek i sofijskie lotnisko. Śnieg pojawił się we wschodniej Anglii. Brytyjskie służby meteo ogłosiły alert do środy włącznie.

 

Rosja również czeka na mróz

Ten tydzień może być najmroźniejszy od kilku lat. Temperatura w Szwecji wynosiła od - 5˚ C w Sztokholmie do -20˚ C w pobliżu Ostersund- ulubionego miejsca szwedzkich narciarzy.

W poniedziałek śnieg sparaliżował lotnisko ’Arlanda’ w Sztokholmie, a na zachodzie kraju stanął ruch samochodowy. "Nienormalnie" niskie temperatury od weekendu pojawiły się w centralnych regionach Rosji oraz w samej Moskwie, oscylują między - 14˚ C a - 24˚ C. Największy chłód jeszcze przed Rosjanami.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.