Chiny otwierają się na język polski

Październik zbliża się wielkimi krokami, a dla polskich studentów może to oznaczać tylko jedno – powrót na uczelnię. Choć z pewnością wielu z nich będzie trudno zmobilizować się do wzmożonej pracy po wakacjach. Tymczasem w odległych Chinach część studentów czeka jeszcze większe wyzwanie – będą studiować polonistykę.

Trzecią wyższą uczelnią w tym kraju, która będzie miała w swojej ofercie taki kierunek jest Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych (KUSM). Studia w Instytucie Polonistyki 8 października rozpocznie grupa 20 studentów. Kształcenie w ramach tego kierunku potrwa cztery lata, jak poinformował rektor Uniwersytetu Zhong Weihe. Każdy ze studentów spędzi przynajmniej rok w naszym kraju, gdyż chińska uczelnia współpracuje z kilkoma polskimi uniwersytetami.

Pytany o perspektywy dla absolwentów takiego, dość egzotycznego w Chinach kierunku, rektor odpowiada, że znalezienie pracy ze znajomością języka polskiego nie powinno stanowić w jego kraju problemu. W wielu dziedzinach gospodarki Chińczycy współpracują z Polską i osoby z dobrą znajomością języka polskiego są poszukiwane na tamtejszych rynkach pracy. W podobny sposób wypowiadają się pracujący w Chinach lektorzy języka polskiego. Dodatkowo trzeba przyznać, że konkurencja na takich stanowiskach nie jest duża.

Kadra Instytutu podkreśla, że nowy kierunek spotkał się z dużym zainteresowaniem przyszłych studentów. Rekrutacja odbywała się na podstawie wyników z egzaminu, będącego chińskim odpowiednikiem matury. Niemal dla wszystkich tych, którzy starali się o przyjęcie na polonistykę była ona pierwszym wyborem. To oznacza, że żaden z kandydatów nie znajdzie się na tym właśnie kierunku z przypadku, wszyscy są zmotywowani i chcą podjąć trudne wyzwanie nauki języka polskiego. Choć rok akademicki jeszcze się nie rozpoczął, przyszli studenci dzięki pomocy swoich profesorów już przyswoili pierwsze polskie słowa. Kierownik Instytutu przyznaje, że studenci mogą mieć problemy, szczególnie ze zrozumieniem i przyswojeniem reguł polskiej gramatyki, jest jednak przekonana, że ciężka praca przyniesie efekty.

Obecna na otwarciu Instytutu podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Daria Lipińska-Nałęcz poinformowała, że aktualnie w Chinach na kierunkach związanych z nauką języka polskiego studiuje około 150 osób. Choć wydaje się, że to niewiele, należy odnotować, iż liczba ta stale wzrasta. Można więc stwierdzić, że język polski nie jest już tak anonimowy na świecie.

Katarzyna Postek

Źródło: www.newsweek.pl, fotografia ze strony www.wyborcza.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.