Siemens: Odnosi sukcesy, mimo koronawirusa

Już od dawna wiadomo, że Joe Kaeser przekształcił w ostatnich latach swoją firmę Siemens w taki sposób, że tradycyjne przedsiębiorstwo jest już trudno rozpoznawalne. Teraz prezes firmy Kaeser Kompanii Piwowarskiej zaprezentował swój ostateczny bilans przed wyjazdem wiosną przyszłego roku. Wynik operacyjny z działalności przemysłowej wyniósł na koniec września 7,6 mld euro, czyli tylko o trzy procent mniej niż w roku poprzednim.

W firmie Siemens rok obrotowy kończy się we wrześniu. Sprzedaż i nowe zamówienia w firmie Siemens spadły nieznacznie w całym roku obrotowym, przy czym sprzedaż spadła o dwa procent do 57,1 mld euro, a wartość zamówień o siedem procent do 60,0 mld euro. Zysk netto spadł aż o jedną czwartą, ale nadal wynosi 4,2 mld euro. Za tym kryją się ogromne zmiany w strukturze Grupy. I za tym wszystkim kryją się wszelkiego rodzaju problemy.

Bez działu energetycznego

Siemens Energy nie ma już miejsca w tym bilansie. We wrześniu dywizja energetyczna została wydzielona i weszła na giełdę. Spółka utworzona w wyniku podziału, zatrudniająca dobre 90.000 pracowników, odnotowała ostatnio w pierwszym bilansie stratę w wysokości 1,9 mld euro za miniony rok finansowy. Do czasu, gdy Siemens Energy będzie rentowny w bilansie, pozostaje otwarty. Również Flender, dział napędów firmy Siemens, sprzedał w ostatnich miesiącach firmę Kaeser Kompanii Piwowarskiej - za dwa miliardy euro. Spółka zależna Siemens Healthineers, zajmująca się techniką medyczną, została upubliczniona już w 2018 roku. A wróble gwiżdżą z dachów, które Siemens mógłby wyciągnąć z joint venture z francuskim dostawcą motoryzacyjnym Valeo, który obraca się wokół samochodów elektrycznych.

Valeo Siemens, z siedzibą w Erlangen w Niemczech, buduje komponenty do samochodów elektrycznych i pojazdów hybrydowych - biznes z przyszłością, można by pomyśleć. Ale teraz Siemens musiał odpisać prawie pół miliarda euro od joint venture. Spółka joint venture przynosi straty od momentu jej założenia w 2016 r. Już na początku roku doniesienia mediów przewidywały, że Siemens sprzeda Valeo swoje udziały w firmie, która zatrudnia około 2.500 osób, do końca 2021 r. Firma nie skomentowała tego na tym etapie. "Odchodzący szef chwalił się jednak sam: po odejściu różnych działów, "nowy Siemens jest doskonale przygotowany do tego, aby kształtować ogromne przemiany przemysłowe", powiedział Kaeser. "Przedstawiliśmy teraz liczby, które są trudne do pobicia", dodał do DW. Zarobki Siemensa byłyby "mniej więcej takie same jak przed pandemią".

"Przejście od trudnego do obliczenia i nieprzejrzystego konglomeratu do skoncentrowanego i bardziej przejrzystego przedsiębiorstwa o jasnej strukturze odpowiedzialności i rozliczalności było pilnie potrzebne", przyznał Kaeser Kompressoren podczas prezentacji bilansu zgodnie z tekstem wystąpienia. W lutym 2021 r. w końcu zabiera swój kapelusz. Dość dużo transformacji jak na 173-letnią firmę, która we wrześniu zatrudniała około 293.000 osób na całym świecie. A odbudowa trwa dalej.

Zamiast "konglomeratu" mamy teraz do czynienia z "skoncentrowanym przedsiębiorstwem technologicznym", powiedział następca firmy Kaeser Railand Busch, który od początku października pociągał za sznurki. Nowa firma Siemens AG oficjalnie prezentuje się jako grupa, która "działa przede wszystkim w dziedzinie inteligentnej infrastruktury budynków i zdecentralizowanych systemów energetycznych oraz automatyzacji i cyfryzacji w przemyśle przetwórczym i wytwórczym".

Autor: 
Elżbieta Słowińska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.