Ostry spadek konsumpcji w Niemczech

W porównaniu z rokiem ubiegłym, wydatki gospodarstw domowych spadły o 5 %. Wydatki na hotele i restauracje skurczyły się o 1/3.

Więcej pieniędzy na zakupy i jedzenie, mniej na podróże i restauracje: Niemcy przez pandemię koronawirusa ograniczyli konsumpcję tak bardzo, jak nie zdarzyło się przez ostatnich 50 lat. Wydatki prywatnych domostw spadły o 5 %, poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny: „To najpotężniejszy spadek od 1970 roku.”

 Rozwój w roku recesji różni się jednak od kryzysu finansowego i gospodarczego w latach 2008/2009, „wtedy konsumpcja prywatna była mniej dotknięta i miała stabilizujący wpływ na niemiecką gospodarkę.” Na żywność i napoje wydano jednak 6,3% więcej niż zazwyczaj. Powodem tego jest prawdopodobnie fakt, iż częściej pracowano z domu, robiono większe zapasy, a przez Lockdown rzadziej jedzono w restauracjach.

To właśnie one jak i hotele odczuły spadki wyjątkowo dotkliwie: wydatki na noclegi i restauracje spadły w 2020 roku o jedną trzecią. Na transport wydano ok 12 % mniej. Podczas gdy wydatki na podróże lotnicze, pociągiem czy autobusem w ciągu roku ciągle spadały (w 1 półroczu o 28,6%, w 2. o 38,6 %) zapotrzebowanie na auta wzrosło, po niewielkim spadku w pierwszej połowie roku, w drugim półroczu wydano na pojazdy o 20 % więcej. Statystycy powód upatrują w przejściowym, od lipca do grudnia 2020, obniżeniu podatku VAT z 19 na 16 %. To doprowadziło do tego, że także w podobnych branżach konsumpcja wzrosła. Wydatki na artykuły dekoracyjne, czy urządzenia użytku domowego wzrosły odczuwalnie o prawie 7 %.

Wydawano więcej na przedmioty długotrwałego użytkowania, co prawda w pierwszym półroczu wydatki w tych branżach spadły o 8,5% ale już druga połowa roku przyniosła wzrost o 7,8 %. Na zakupy towarów o stosunkowo krótkim okresie użytkowania, tj. np.  ubrania, czy buty, obniżenie podatku nie miało żadnego wpływu. W drugim półroczu wydatki na te dobra dalej spadały, chociaż nie tak mocno jak w okresie od stycznia do lutego. Także w sektorze usług w ciągu całego roku wydawano mniej pieniędzy niż dotąd.

Autor: 
Tłumaczenie: Marta Rzany

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.