Nowe prawo japońskie: obowiązkowa drzemka w pracy

W czasach, gdy ludzie na całym świecie marzą o możliwości zdrzemnięcia się w miejscu pracy chociaż przez pół godziny, Japończycy już wkrótce będą mieć taki obowiązek. Japońscy pracodawcy zadecydowali bowiem, że sen w miejscu pracy jest częścią obowiązków służbowych każdego zatrudnionego.

Nie chodzi tu o kilkuminutową możliwość zamknięcia oczu przed komputerem, ale odpoczynek w specjalnie do tego wyznaczonym pomieszczeniu.

O wszystkim zdecydowało badanie przeprowadzone na osobach pracujących, które wykazało, że senność w miejscu pracy obniża efektywność, co kosztuje japońskie przedsiębiorstwa nawet 138 mld dolarów, pisze Novac.hr.

By temu zapobiegać, japońscy pracodawcy i Ministerstwo Zdrowia Japonii zdecydowali, że wczesnym popołudniem pracownicy powinni mieć przynajmniej pół godziny na sen. Japońska firma IT Nextbeat natychmiast podporządkowała się nowym wytycznym i dla swoich pracowników przygotowała dwie, jak mówi, „strategiczne sypialnie”. Pokoje wyposażone są w sprzęt blokujący hałas, łóżka i sofy, a mobilne tablety i laptopy są tam surowo zabronione.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

hyatt.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.