Amerykańsko – chińska wojna handlowa wstrzymana po progresie w negocjacjach

Stany Zjednoczone wstrzymały proponowane cła na chiński import, po tym jak Chiny zgodziły się kupować znacznie więcej amerykańskich towarów.

Stany Zjednoczone wycofały się z rozpoczęcia wojny handlowej z Chinami, która mogła wywołać falę uderzeniową na całą globalną gospodarkę.

Uzgodniono wstrzymanie nałożenia proponowanych ceł na chiński import, po tym jak minister skarbu Steven Mnuchin powiedział, że nastąpił progres w negocjacjach
z Chińczykami.

To oznacza, że zatrzymano wszelkie posunięcia Waszyngtonu oraz Pekinu, aby nałożyć cła na wzajemny export.

Mnuchin powiedział, że pomimo braku powodzenia w nakłonieniu Chin do zmniejszenia całkowitej nadwyżki w handlu z Ameryką poprzez określoną ilość, urzędnicy w USA opracowali szereg zobowiązań co do ram zmniejszenia deficytuw przyszłości.

Zawierają one znaczny wzrost nabywania produktów rolniczych i podwojenie kupna amerykańskich produktów związanych z wytwarzaniem energii.

Munchin powiedział: „Wstrzymujemy teraz wojnę handlową, uzgodniliśmy wstrzymanie ceł, podczas gdy będziemy próbowali wyegzekwować te zobowiązania.”

W oświadczeniu obie strony stwierdziły, że osiągnęły konsensus w sprawie dokonania skutecznych pomiarów w celu zmniejszenia towarowego deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych z Chinami.

Przedstawiciele państw wyrazili zdanie: „Aby sprostać rosnącym potrzebom konsumenckim narodu chińskiego oraz wzrostu gospodarczego wysokiej jakości, Chiny znacząco zwiększą nabywanie towarów i usług ze Stanów Zjednoczonych.”

USA mają wysłać do Chin grupę osób w celu omówienia szczegółów.

Donald Trump powiedział, że chce zobaczyć finalny efekt w postaci zmniejszenia deficytu do 200 miliardów dolarów (148 miliardów funtów).

W zeszłym roku USA miały rekordowy deficyt w wymianie towarowej z Chinami rzędu 375 miliardów dolarów (278 miliardów funtów) – był to największy deficyt spośród wszystkich krajów.

Trump w 2016 roku prowadził kampanię, w której zobowiązał się do zrobienia porządku z Chinami oraz innymi partnerami handlowymi Stanów Zjednoczonych.

Prezydent jest przekonany, że ogromny deficyt z Chinami jest dowodem na to, że Pekin jest zamieszany w nadużycia w praktykach handlowych i że wymanewrował administrację w Waszyngtonie.

Ekonomista Eswar Prasad z Uniwersytetu Cornella powiedział: „Istnieje prawdopodobieństwo, że pomimo tego słabego i niejasnego porozumienia będzie ono służyć jako podstawa do, przynajmniej, opóźnienia w nałożeniu ceł.”

 

Więcej wiadomości z Chin

W międzyczasie Trump stwierdził, że „będzie domagał się” od Departamentu Sprawiedliwości wszczęcia śledztwa odnośnie domniemanej infiltracji jego prezydenckiej kampanii przez FBI dla celów politycznych.

Polityk napisał na Twiterze: „Niniejszym domagam się i uczynię to oficjalnie jutro [tj. w poniedziałek – artykuł ukazał się w niedzielę – przyp. tł.], aby FBI przyjrzała się czy FBI/DOJ infiltrowała lub inwigilowała Kampanię Trumpa dla celów politycznych i, czy administracja Obamy była odpowiedzialna za zgłoszenie żądania lub prośby tejże infiltracji.

Autor: 
Dominik Nowicki
Źródło: 

News Sky

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.