Najważniejsze gospodarki świata – Rosja

PKB per capita gospodarki Rosji wynosi 11 289 tysięcy dolarów. Daje jej to 62 miejsce na świecie.

Terytorium Rosji znajduje się w Europie oraz Azji. Jest to wyjątkowe w skali świata. W Azji jeszcze tylko dwa państwa, czyli Turcja i Kazachstan są położone na dwóch kontynentach. Daje to doskonałe warunki do wykorzystania potencjału transportowego. Przykładem może być transportowanie surowców energetycznych. W Rosji znajduje się rozbudowana sieć rurociągów. Jest nimi transportowany gaz i ropa naftowa do wielu państw w Europie i Azji. Rosja posiada jedne z największych zasobów naturalnych na świecie. Należą do nich drewno, metale, paliwa i surowce energetyczne takie jak ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny czy węgiel brunatny. Decyduje to o tym, że w Rosji znajdują się największe na świecie źródła energii. W Rosji są również czwarte na świecie zasoby słodkiej wody.

Ponieważ Rosja nie należy do OPEC ropa naftowa i gaz ziemny mogą być wydobywane bez kwot produkcyjnych, które nakłada na swoich członków OPEC. Władze Rosji wykorzystują produkcje ropy naftowej oraz transport surowców energetycznych poza osiąganiem wzrostu gospodarczego do oddziaływania na inne państwa europejskie i azjatyckie. Rosja należy do największych na świecie producentów ropy naftowej. W roku 2014 Rosji udało się wydobywać aż 10,85 mln baryłek dziennie, dawało jej to trzecie miejsce na świecie. W tym samym okresie w Arabii Saudyjskiej wydobywano 11,62 mln baryłek dziennie, co plasowało ją na drugim miejscu, zaś na pierwszym miejscu były Stany Zjednoczone z dziennym wydobyciem na poziomie 13,97 mln baryłek dziennie.

Pozycję rosyjskiej gospodarki na świecie plasują złoża naturalne zwłaszcza gaz ziemny i ropa naftowa, a także wielkość kraju, która sprawia, że jest to ogromny rynek.

Autor: 
Jakub Kulas
Źródło: 

Wikipedia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.