Według „indeksu Big Mac” rosyjski rubel pozostaje jedną z najbardziej niedoszacowanych walut

Rubel rosyjski jest jedną z najbardziej niedoszacowanych walut na świecie. Do takiego wniosku doszli eksperci magazynu „The Economist” po opublikowaniu nowego „indeksu Big Maca”.

Wskaźnik ten służy do określenia parytetu siły nabywczej w różnych krajach na podstawie ceny jednego burgera. „The Economist” dokonuje tych obliczeń od 1986 roku, wierząc, że koszt kanapki z różnymi składnikami - chlebem, serem, mięsem i warzywami - może służyć jako rodzaj uniwersalnego substytutu koszyka towarów, który różni się w zależności od kraju. Dodatkowo, biorąc pod uwagę obecność sieci fast food „McDonald's” w większości krajów świata, według publikacji indeks „Big Mac” pozwala na wyznaczenie bardziej sprawiedliwego stosunku walut pieniężnych do dolara amerykańskiego. Jednocześnie, analizując ten wskaźnik, zakłada się, że te same towary mają tę samą cenę we wszystkich krajach - informuje „TASS”.

Tak więc, według obliczeń magazynu, kurs rubla do dolara w styczniu 2021 r. jest niedowartościowany o 68%, ponieważ jeden Big Mac w Rosji kosztuje 1,81 dolara (przy kursie 1 dolara = 74,63 rubla), a nie 5,66 dolara, jak w Stanach Zjednoczonych. Według publikacji jeszcze bardziej zaniżona jest wartość tylko jednej waluty - funta libańskiego (minus 68,7%). Jednocześnie przy innej metodzie obliczeniowej, uwzględniającej poziom PKB na mieszkańca kraju, kurs rubla do dolara jest niedowartościowany o 47,3%, co sprawia, że ​​rosyjska waluta jest najbardziej niedowartościowana na świecie.

Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku bardziej znanej metodologii większość walut świata jest niedoszacowana, z wyjątkiem franka szwajcarskiego oraz korony norweskiej i szwedzkiej. Z kolei wartość euro, funta brytyjskiego, jena japońskiego i chińskiego juana w stosunku do dolara jest niedowartościowana odpowiednio o 8,8%, 21,6%, 33,9% i 38,9%. Stawki manata azerbejdżańskiego i hrywny ukraińskiej, jak podkreśla dziennik, są niedowartościowane o 58,9% i 61,1%.

W rankingu „The Economist”, sporządzonym rok temu, rand południowoafrykański został uznany za najbardziej niedowartościowaną walutę (minus 62%). Wartość rubla zdaniem ekspertów była zaniżona o 61,2%.

„Indeks Big Maca” został stworzony przez „The Economist” w 1986 roku jako „miły” przewodnik pokazujący, jak daleko są kursy wymiany od „uczciwych” poziomów. W tym czasie znalazł się w kilku podręcznikach ekonomii i co najmniej w 20 opracowaniach naukowych. Magazyn zauważył, że nawet amerykańscy politycy powoływali się na dane z indeksu, gdy żądali rewaluacji juana.

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 17 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.