Plan doskonały – czyli 10 złotych zasad biznesu

Proces założenia firmy jest żmudny i wyczerpujący. Ogromna ilość formalności w urzędach wielokrotnie zniechęca nowych przedsiębiorców do otwarcia biznesu. Po nagłym oświeceniu, w przypływie emocji, pragniesz natychmiast zrealizować swój pomysł. Jednak prawo weryfikuje twoje pragnienia i daje czas na ochłonięcie oraz ponowne przemyślenie decyzji. To jedynie początek, którego dopełnienie pozwoli stworzyć to, o czym marzyłeś – własną firmę.Przedsiębiorstwo to coś znacznie więcej niż fragment działki, budynek na niej stojący, pracownicy oraz asortyment. Organizacja to przede wszystkim rzeczy niematerialne: strategia, świadomość marki, rozwój, kreatywność, know-how, klienci. Odpowiednie zarządzanie wspomnianymi czynnikami zapewnia trwały sukces. Oprócz tego istnieje kilka złotych reguł, które podpowiadają, jak prawidłowo postępować na początku oraz w trakcie prowadzenia biznesu. Oto kilka z nich.

1.Nie czekaj na lepszy dzień, działaj już dziś

Zawsze będziesz miał poczucie, że to nie jest jeszcze ten czas, który pozwoli odnieść sukces. Jednak moment ten może nigdy nie nadejść i stracisz realną szansę na działanie. Świat nie jest idealny i nieustannie coś będzie stawało na przeszkodzie. Nie myśli w kategoriach pesymistycznych, zrób pierwszy krok i zaryzykuj.

2. Dwukrotnie rozważ każdą decyzję

Nie postępuj pochopnie. Przemyśl nowy pomysł zanim podejmiesz jakiekolwiek działania. Zaplanuj wszystko z najmniejszymi szczegółami, gdyż to one mają największe znaczenie. Stwórz scenariusz przewidujący kilka możliwości dla firmy – te pozytywne, negatywne i neutralne. Mając plan łatwiej będzie Ci podejmować kluczowe decyzje w nagłych i niespodziewanych sytuacjach.

3. Myśl przyszłościowo

Nie poświęcaj mnóstwa czasu i energii na teraźniejszość – planuj przyszłość. Sukces nie jest wynikiem jednorazowego, jednodniowego działania. To suma wielu czynności, wykonywanych w kolejnych miesiącach, jak i latach istnienia. Zaplanuj, w którym miejscu chcesz się znajdować za dekadę lub dwie i dąż do realizacji tego zamiaru. Łatwiej jest dokonać rzeczy wielkich, mając konkretny cel i sposób realizacji w głowie.

4. Ustal priorytety

Stwórz listę rzeczy, które są kluczowe dla dobra twojego przedsiębiorstwa. Wyznacz działania mające pierwszeństwo. Nie przejmuj się kwestiami przyziemnymi o nikłej wadze – przerzuć je na pozostałych członków zespołu, samemu skupiając się na fundamentalnych sprawach. Musisz nauczyć się dokonywać selekcji wątków najważniejszych i im poświęcać mnóstwo czasu i uwagi.

5. Zbierz odpowiednią ilość środków finansowych

Przed załatwieniem wszelkich formalności dotyczących założenia przedsiębiorstwa należy stworzyć biznesplan, uwzględniający sumę pieniędzy, niezbędną do rozpoczęcia działalności oraz jej utrzymania w kolejnych latach. Upewnij się, że kwota w scenariuszu pesymistycznym, którą możesz stracić, jest kwotą dwukrotnie mniejszą od tej, którą posiadasz do dyspozycji. Oczywiście nie nastawiaj się na porażkę, jednak życie pisze różne historie i zawsze warto mieć w zanadrzu coś dodatkowego, na sytuacje awaryjne. Pamiętaj, że w biznesie nie chodzi o przetrwanie „od pierwszego do pierwszego” – należy mieć zapas, który zapewni firmie płynność finansową.

6. Poszukuj partnerów

Bądź skłonny do nawiązania współpracy z kontrahentami, którzy pozwolą Ci odetchnąć od problemów dnia codziennego – koszty utrzymania oraz decyzje dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa będą rozkładać się na minimum dwie strony. Nie szukaj osób jedynie czołowych na rynku – warto nawiązywać relacje również z mniejszymi firmami. Ich wsparcie może okazać się cenniejsze aniżeli obecność lidera, który żyje w ciągłym biegu i nie zawsze jest w stanie podać pomocną dłoń.

7. Działaj innowacyjnie

Nie ma sensu tworzenia kolejnej, niemal identycznej wersji sprzętu, który wcześniej wprowadził konkurent. Oczywistym jest, że klienci pozostaną przy artykułach sprawdzonej organizacji, nie chcąc ryzykować niepowodzenia z debiutantem na rynku. W związku z powyższym należy postępować z duchem czasu, podążać za modą – wielokrotnie będąc jej projektantem oraz inicjatorem. Twórz coś zupełnie nowego lub diametralnie ulepszaj to, co istnieje. Doskonal szczegóły, które sprawią, że wyłonisz się spośród innych.

8. Nie lekceważ działań rywali

„Miej oko” na każdego konkurenta – nawet Ci najmniej wpływowi i zaprawieni w boju, mogą okazać się ogromnym zagrożeniem. Obserwuj, nie naśladuj. Każda firma jest inna, unikalna, posiada oryginalną historię. Nie da się – działając identycznie – osiągnąć takich samych wyników, jak poprzednicy, ponieważ sytuacja na rynku zmienia się z dnia na dzień. Dlatego obierz własną drogę. Nie traktuj rywali jak wrogów. Bądź parterem w drodze do innowacyjności.

9. Nie spoczywaj na laurach

Jeśli osiągniesz sukces nie poprzestawaj na nim. Bez dalszych działań, powodzenie jest chwilowe. Stanie w miejscu – paradoksalnie – cofa Cię do tyłu. Dlatego ważnym jest, by ustalić sobie nowy, lepszy i jeszcze bardziej wymagający cel. Jedynie pragnienie czegoś więcej zapewni przedsiębiorstwu rozwój.

10. Nie poddawaj się

Porażki są częścią sukcesu. Wielcy biznesmeni mają przynajmniej jedno potknięcie na swoim koncie. To coś normalnego – weź za nie pełną odpowiedzialność i działaj dalej. Gorsze chwile to jedynie przeszkody, które należy pokonać w drodze po najcenniejsze zdobycze. Tylko wytrwali i pełni pokory dotrą na szczyt.

Wymienione reguły są jednymi z wielu zasad, których przestrzeganie pozwoli organizacji prawidłowo funkcjonować oraz zbliżyć się do sukcesu. Jednak nie są one gwarantem powodzenia. Każda firma obiera własny i oryginalny sposób postępowania. Działanie według wspomnianych reguł może dodatkowo wzmocnić przedsiębiorstwo, minimalizując ryzyko porażek. Postępujmy rozsądnie, planując każdy ruch. Jedynie odpowiednio przemyślane i przeanalizowane decyzje są gwarancją pomyślności.

Autor: 
Agnieszka Piskorz
Źródło: 

wprost.pl, posukcesnaszpilkach.pl

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.