Rząd Wielkiej Brytanii planuje największą podwyżkę podatków od dziesięciolecia

Aby zrekompensować straty budżetowe spowodowane koronawirusem, Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii opracowuje plany największej podwyżki podatków od dziesięciolecia. Tym samym szef Ministerstwa Finansów Rishi Sunak zamierza pozyskać do 25 miliardów funtów (33,3 miliarda dolarów) rocznie, tak pisze gazeta „The Sunday Telegraph”, o czym również wspomina TASS.

Źródła rządowe potwierdziły, że urzędnicy dyskutują o możliwości podniesienia podstawowej stawki podatku od sprzedaży majątku z 10% do 20%, a podatek od sprzedaży drugiego mieszkania lub domu z 18% do 20%.

W przypadku bogatszych obywateli, którzy płacą podatki według wyższej stawki, wysokość opłaty może się zwiększyć do 40% (odpowiednio z obecnych 28% i 20%).

Rozważane propozycje obejmują obniżenie wysokości świadczeń emerytalnych, wprowadzenie podatku od sprzedaży elektronicznej, zwiększenie kosztów paliwa i innych opłat.

Z kolei gazeta „Sunday Times” wspomina o zamiarze brytyjskiego Ministerstwa Finansów podniesienia podatku od zysków przedsiębiorstw z 19% do 24%, co pozwoli na pozyskanie do budżetu w przyszłym roku dodatkowych 12 mld funtów (16 mld dolarów) i 17 mld funtów w latach 2023-2024.

Obie publikacje piszą, że takie plany wywołują silny sprzeciw ze strony sfery biznesowej, która podczas pandemii poniosła znaczne straty, a przetrwanie wielu firm było zagrożone.

Jednak, jak wyjaśnia „The Sunday Times”, logika jest taka, że ​​nawet po podwyżce podatek dochodowy od osób prawnych będzie niższy niż w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania.

Autor: 
tłum. Natalia Madziąg
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.