Sir David Attenborough do Rady Bezpieczeństwa ONZ: Zmiana klimatu zagraża światowemu bezpieczeństwu

Podczas wirtualnego przemówienia do organu ONZ, we wtorek 23 lutego, David Attenborough ostrzegł, że świat jest niebezpiecznie bliski „punktów krytycznych”, których przekroczenie może spowodować niekontrolowane ocieplenie globu.  

Rada, której przewodniczy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odbyła spotkanie, aby omówić związane z klimatem ryzyko dla międzynarodowego bezpieczeństwa i pokoju.  

,,Jeśli będziemy kontynuować naszą obecną ścieżkę, staniemy w obliczu upadku wszystkiego, co zapewnia nam nasze bezpieczeństwo: produkcji żywności, dostępu do świeżej wody, temperatury otoczenia i oceanicznych łańcuchów pokarmowych […] A jeśli świat przyrody nie będzie już w stanie zaspokoić najbardziej podstawowych z naszych potrzeb, wówczas większość reszty cywilizacji szybko się załamie. Proszę nie popełniać błędów, zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, z jakim kiedykolwiek mieli do czynienia współcześni ludzie.” - powiedział Attenborough. 

Pierwszy raz od prawie 30 lat brytyjski premier przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wirtualna sesja była pierwszą dyskusją na szczeblu przywódców w Radzie Bezpieczeństwa, która skupiła się na skutkach zmian klimatycznych, z wezwaniem do członków, aby pomogli najbardziej wrażliwym krajom w przystosowaniu się i do naciskania na ograniczenie globalnych emisji. 15 członków, pięciu stałych i 10 zmieniających się, również wysłuchało komentarzy światowej sławy historyka przyrody, Davida Attenborough. 

„Nie zazdroszczę wam odpowiedzialności, jaką to nakłada na was wszystkich.” - powiedział Attenborough. 

„Wiem, że są ludzie na całym świecie, którzy powiedzą, że są to wszelkiego rodzaju zielone wymysły od grupki ludzi przytulających się do drzew, zjadaczy tofu i które nie nadają się do międzynarodowej dyplomacji i polityki międzynarodowej” - powiedział radzie premier Johnson. „Nie mogę się z tym bardziej nie zgodzić”. 

ONZ zorganizuje szczyt klimatyczny w listopadzie tego roku w Glasgow w Szkocji. Będzie to najważniejsze spotkanie od wydarzenia w 2015 roku, które zaowocowało porozumieniem paryskim, kiedy to prawie 200 krajów zobowiązało się do powstrzymania wzrostu temperatur na tyle szybko, aby uniknąć katastrofalnej zmiany. Zgodnie z porozumieniem paryskim kraje na całym świecie próbują przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, ograniczając ocieplenie planety do mniej niż 2 stopnie Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Listopadowy szczyt będzie ostatecznym terminem zobowiązania się krajów do głębszych cięć emisji. 

Sir David Attenborough to najbardziej znany angielski prezenter i historyk przyrody. Wypowiadał się podczas otwartego briefingu dla Rady Bezpieczeństwa, na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym klimatowi i bezpieczeństwu. 

Ośmiominutowe przemówienie przyrodnika ze spotkania można obejrzeć w serwisie YouTube. 

 

Autor: 
Patrycja Kwaśniewicz
Źródło: 

Reuters 

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.