Wskaźniki ekonomiczne w UE

Dane Eurostat wskazują, że wartości bezrobocia i inflacji w UE znacznie wzrosły. Spadło PKB i PKB na osobę. 

Wskaźniki dla UE są coraz lepsze. Spada wielkość inflacji, co zwiększa realną wartość pieniądza. Jednak wyniki odbiegają od wartości sprzed pandemii. Najgorsze wyniki dotyczą rynku pracy – wzrost bezrobocia wobec 2019 roku to wzrost z 6,2% do 7,4%. Spada ilość inwestycji państwowych oraz wzrasta wielkość długu państwa. Wzrosły koszty pracy. Odbudowuje się poziom produkcji przemysłowej. 

Produkcja przemysłowa
Produkcja w okresie zamknięcia gospodarki spadła w UE do poziomu -28%. W ostatnich miesiącach odbudowuje się i obecnie w porównaniu z 2019 rokiem wzrosła o 10%. Jest jednak niższa niż w pierwszym kwartale 2020 roku o 10%. Tak szybka odnowa dobrze rokuje dla gospodarki Unii Europejskiej. Produkcja przemysłowa jest podstawą PKB, szczególnie przy dużym spadku inwestycji, staję się podstawą gospodarki. Produkcja przemysłowa wzrasta również dzięki możliwościom w handlu zagranicznym. Niestety ponowne zamknięcie granic dla wielu krajów zahamuje ten proces. Produkcja przemysłowa  obecnie opiera się o popyt wewnętrzny i te tendencje utrzymają się. Najszybciej odnawia się rynek produktów konsumenckich – produkty dla domu i remontu, wyposażenie wnętrz. Na drugim miejscu jest handel odzieżą i kosmetykami. Utrzymuje się wysokie zainteresowanie produktami IT oraz usługami internetowymi.

Rynek inwestycji
Rynek inwestycji jest w zawieszeniu. Wiele inwestycji zostało zatrzymanych do momentu uspokojenia się sytuacji. Wiele inwestycji odwołano. Większość firm koncentruje się na oszczędnościach, nie na inwestycjach. Wiele firm chce wprowadzić inwestycje w IT oraz infrastrukturę dla automatyzacji procesów biznesowych, szczególnie firmy handlowe. Jest to rozwiązanie wobec wyzwań rynku online oraz wymagań i potrzeb konsumentów. Inwestycje te mają usprawnić procesy w firmie oraz pozwolić wprowadzić oszczędności. Ważnym inwestorem jest państwo. Przy tak dużych wydatkach na programy pomocowe i socjalne państwo nie będzie w stanie inwestować. Zahamowaniu uległ rynek budowlany. Ograniczono nowe inwestycje. Inwestycje rozpoczęte są kontynuowane. 

PKB w Unii Europejskiej na osobę spadło. Spadła wielkość średniej pensji oraz wzrosła inflacja. Przekłada się to na spadek poziomu dobrobytu mieszkańców. Wiele osób oszczędza i ogranicza wydatki z obawy o utratę pracy. Nastroje konsumentów i przedsiębiorców są często pozytywne, szczególnie wobec kolejnego roku 2021. Wzrost popytu wewnętrznego oraz odbudowa produkcji to obecnie główne stymulatory gospodarki. 

Autor: 
Dorota Smoleńska
Źródło: 

ec.eurostat.eu

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.